Smutna wiadomość o tym, że Bernie Wrightson nie żyje, obiegła świat 19 marca 2017 roku. Wybitny rysownik komiksowy oraz ilustrator zmarł dzień wcześniej w Austin w Teksasie, w wieku 69 lat. Artysta od wielu lat zmagał się z nowotworem mózgu.

Bernie Wrightson i jego kariera

To Wrightson przy współpracy z Lenem Weinem zapoczątkował kultową już serię komiksową Saga o potworze z bagien, tworząc tam postać Swamp Thinga. To oczywiście nie wszystko. Jego ilustracje znajdowały się również w mini serii Batman: The Cult, gdzie scenariusz stworzył Jim Starlin. Ale ślad talentu zostawił także w cyklicznych antologiach Chamber of Darkness czy Tower of Shadows, których publikacją zajmowało się wydawnictwo Marvel.

Ponadto Wrightson miał ogromny wpływ na najsłynniejsze powieści grozy i horroru, które do dziś wzbudzają zachwyt czytelników na całym świecie. Czy wiecie, że to on był pomysłodawcą postaci Przeznaczenie? Dokładnie tej samej, której losy wiele dekad później opisał Neil Gaiman w powieści pt. Sandman.

Niezwykłą precyzję i kunszt artysty czytelnicy mogą podziwiać w powieści Frankenstein Mary Shelley, do której ilustracje tworzył aż przez 7 lat. Jego szkice znalazły się również w takich książkach jak: Rok wilkołaka, Bastion czy Mroczna wieża Stephena Kinga.

Neil Gaiman tak oto komentuje śmierć Bernie Wrightsona:

Bernie Wrightson był pierwszym artystą, którego prace komiksowe pokochałem. Co dziwne, nie opłakuję artysty. Opłakuję czarującego człowieka, który opowiadał kiepskie dowcipy.

Odejście tak wybitnego rysownika to bez wątpienia nieodżałowana strata dla całego świata, nie tylko komiksu, ale również literatury.