Bowie w Warszawie Doroty Masłowskiej w styczniu w księgarniach

W Teatrze Studio od 18 grudnia można oglądać napisany przez Dorotę Masłowską spektakl Bowie w Warszawie w reżyserii Marcina Libera. Autorka w swojej nowej historii udaje się w podróż w czasie do gierkowskiej Polski, by przyjrzeć się bliżej ówczesnym kobietom. Po nowy dramat Masłowskiej wkrótce będą mogli sięgnąć czytelnicy. W styczniu pojawi się w księgarniach.

Bowie w Warszawie nowa książka Doroty Masłowskiej

Bowie w Warszawie Doroty Masłowskiej

Katalizatorem nowej opowieści Masłowskiej jest krótka wizyta Bowiego w Warszawie w 1973 roku. Kolorowy, wyzwolony artysta podróżuje z Moskwy do Berlina i robi przystanek w szarej, zniewolonej, gierkowskiej Polsce. Idzie na spacer warszawskimi ulicami.

Bowie w opowieści snutej przez autorkę jest uosobieniem wolności artystycznej i seksualnej. Stanowi kontrast do rzeczywistości, w jakiej żyją jej bohaterowie. To rzeczywistość wojennej traumy, kolejek, klaustrofobicznych mieszkań i niespełnionych marzeń.

Jednym z bohaterów dramatu Masłowskiej jest wrażliwy milicjant Wojciech Krętek. Mężczyźnie spędza sen z powiek sprawa Dusidamka z Mokotowa, grasującego w mieście mordercy kobiet.

Tylko że zagrożenie ze strony tajemniczego zbrodniarza nie jest wcale najgorszym, jakie może spotkać ówczesne kobiety. Przemocowe i seksistowskie traktowanie dotyka je wszędzie: w pracy, w domu, na ulicy. Nawet ze strony innych kobiet.

Bowie w Warszawie Doroty Masłowskiej to historia marzeń, które w świecie pozbawionym wolności nie mogą się spełnić.

Bowie w Warszawie Doroty Masłowskiej - okładka książki

Z ilustracjami Mariusza Wilczyńskiego

Nowa książka Doroty Masłowskiej będzie mieć premierę 12 stycznia. Czytelnicy znajdą w niej ilustracje Mariusza Wilczyńskiego, autora nagradzanej animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackie i można już ją zamówić w ramach przedsprzedaży: Bowie w Warszawie.

Sprawdź też: