Czy będą zmiany w kanonie lektur szkolnych?
Czy będą zmiany w kanonie lektur szkolnych? To pytanie przetacza się ostatnio z głośnym echem, przede wszystkim wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. A wszystko za sprawą niedawnych wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, w których zasygnalizował on plany rozpoczęcia prac nad zrewidowaniem podstawy programowej z języka polskiego i historii, w tym nad modyfikacją listy lektur. O jakich zmianach mowa? Kiedy miałyby one nastąpić? O tym przeczytacie poniżej.
Minister Czarnek o lekturach
W ostatnich wypowiedziach minister Czarnek zaznaczył konieczność wprowadzenia większej ilości treści patriotycznych. Treści te mają wzmacniać w uczniach świadomość i tożsamość narodową. Minister nie podał jednak konkretnych tytułów książek, które będą uzupełniać braki w ww. zagadnieniach.
Czarnek podkreślił także rolę stawiania uczniom wymagań przez szkołę:
Wymaganie jest czymś absolutnie naturalnym w szkole, więc to, że będą lektury łatwiejsze, bo trudniejsze są nie do zaakceptowania przez uczniów, to jest kierunek, który rzeczywiście nie jest właściwy.
Więcej dzieł papieża Polaka
Minister zapowiedział także wprowadzenie do kanonu lektur szkolnych dzieł Jana Pawła II:
Są obszary, w których ja widzę bardzo dużą pustkę, choćby to dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społeczej Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych, czy najwybitnijszego z rodu Polaków, jak wielokrotnie o nim mówimy. Mamy mnóstwo pomników, ale świadomość jego wielkiej myśli i oddziaływania tej wielkiej myśli filozoficznej, społecznej, katolickiej nauki społecznej przez niego współtworzonej jest na bardzo niskim poziomie.
Minister zaznaczył, że jedna książka autorstwa papieża Polaka to zdecydowanie za mało, aby przekazać uczniom dziedzictwo myśli Jana Pawła II:
Jedna lektura: „Pamięć i tożsamość”, we fragmentach jeszcze, i też nieobowiązkowo, to nie jest dziedzictwo, które rzeczywiście jest choćby w jakiejś części zarysowane, a naprawdę jest to źródło i kopalnia przepotężnej wiedzy o społeczeństwie, o człowieku, o tym, kim jest, o antropologii. To jest niezwykle ważne i odpowiednio powinno być wprowadzane również do kanonu lektur.
Co ciekawe, wspomnianej przez ministra Pamięci i tożsamości nie ma na obowiązującej obecnie liście lektur. Fragmenty tej książki należały do kanonu lektur w latach 2005-2007.
Czy będą zmiany w kanonie lektur szkolnych?
Czarnek poinformował, że ministerstwo nie będzie wprowadzało zmian w czasie trwania roku szkolnego:
Nie to będzie przedmiotem naszych prac na najbliższe miesiące. Nie będziemy zmieniać kanonu lektur w trakcie roku szkolnego. Oczywiście analizujemy lektury, które są w kanonie. I na pewno w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny, będziemy tak ewentualnie zmieniać ten kanon, by było w nim więcej treści, które pozwolą poznać młodym Polakom, skąd są i dlaczego żyją w wolnym kraju, poznać dziedzictwo wielkich Polaków.
Minister zapowiedział także, że wszelkie zmiany będą konsultowane ze środowiskami nauczycielskimi.
Lektury szkolne 2020/2021
Wszystko wskazuje więc na to, że w trwającym roku szkolnym lista obowiązujących lektur się nie zmieni.
Lektury szkolne 2020/2021 dla szkół podstawowych i średnich znajdziecie TUTAJ>>.
Co myślicie o obowiązującym kanonie lektur? Które książki wykreślilibyście z niego, a jakich tytułów według Was brakuje? Jakich treści Waszym zdaniem powinno być więcej? A może którychś jest za dużo? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!
Zobacz także: