Dodatkowa dusza Wioletty Grzegorzewskiej!
Wioletta Grzegorzewska wpisała się w pamięć czytelników, jako pierwsza polska pisarka, która została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Autorka słynie głównie z poezji, ale w jej dorobku nie brakuje także utworów prozaicznych, w których nierzadko przemyca wątki autobiograficzne. Tym razem jej fani mogą liczyć na nieco odmienną lekturę. Jej najnowsza książka pt. Dodatkowa dusza jest już dostępna na polskim rynku. A odbiorcy będą mieli okazję zapoznać się w niej z historią, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Dodatkowa dusza – kilka słów o fabule
Julian w śmiertelnym transporcie z Warszawy do Treblinki miał tylko jeden cel – uciec, by wrócić do trzynastoletniego syna, Marcina i zapewnić mu ochronę. Ojcowska miłość pcha go do odważnego i niezwykle niebezpiecznego kroku. A los sprawia, że udaje się mu wyrwać z objęć śmierci i powrócić do stolicy. Na miejscu okazało się, że Marcin zaangażował się w konspiracyjne podziemie państwa polskiego. Tym samym jego ojciec musi zmienić się w zupełnie inną osobę – to nie tylko nowa tożsamość. To także nowe nawyki i wiele innych, po to, by nie rozpoznał go żaden z sąsiadów czy znajomych.
Wspomniałam, że historia opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Jej początek miał miejsce w 2017 roku w Ameryce, kiedy to Hanna Jakubowski, emigrantka z Polski, tłumaczka języka rosyjskiego, trafiła na spotkanie autorskie z Wiolettą Grzegorzewską. Wkrótce potem kobiety odnalazły się na Facebooku i rozpoczęły rozmowę, w której to Hanna wspominała dzieciństwo spędzone w Polsce. Ponadto pewnego dnia przesłała ona pisarce własny tekst zatytułowany O moim ojcu Bubulu. Okazało się, że była to historia o chasydzkim ojcu, Julianie Brzezińskim, którego życie głęboko naznaczyły tragiczne wydarzenia: wojna domowa w Rosji, druga wojna światowa i rok 1968 w Polsce. Do wspomnień dołączona była fotografia chłopca z tajemniczym podpisem „Marcinek 1942”.
Właśnie tak pisarka zainteresowała się historią ojca Hanny i jej przyrodniego brata, Marcina. A uznając, że jest ona warta tego, by usłyszało o niej szersze grono czytelników, zaczęła odtwarzać losy głównych bohaterów.
Jeśli zatem interesują Was opowieści na faktach, związane z II wojną światową, koniecznie sprawdźcie powieść Dodatkowa dusza.