Dyskusyjne Kluby Książki – czym są i jak je znaleźć?
Dyskusyjne Kluby Książki cieszą się od jakiegoś czasu coraz większą popularnością. Nic dziwnego, przecież są świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o literaturze. Chcielibyście dowiedzieć się więcej o tej inicjatywie?
Po co powstały Dyskusyjne Kluby Książki?
Ciężko znaleźć grupę, w której można byłoby przedyskutować ostatnio przeczytaną książkę. Gdy próbujemy zacząć temat ze znajomymi, okazuje się, że większość – o ile w ogóle coś przeczytało – to nie czytało tych książek, co my. Dyskusyjne Kluby Książki powstały właśnie po to, by dać Czytelnikom szansę do rozmów o literaturze na zorganizowanych spotkaniach.
Ideą przyświecającą tej inicjatywie jest promocja kultury literackiej i czytelnictwa oraz zintegrowanie ludzi skupionych wokół bibliotek publicznych: czytelników i pracowników. Ten pomysł chwycił. Przy bibliotekach powstały i nadal powstają nowe DKK dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kto może go założyć Dyskusyjny Klub Książki?
Jeżeli w Twoim mieście nie działa żaden DKK, to jeśli tylko chcesz, możesz założyć taką grupę. Wystarczy, że znajdziesz kilku chętnych do spotkań (najlepiej od 3 do 12 osób) i później zgłosisz się do najbliższej biblioteki.
Co prawda, spotkania nie muszą się odbywać z bibliotece. Będziecie mogli się umawiać w kawiarniach lub w swoich domach. Ale biblioteki koordynują projekt, no i przecież skądś będziecie musieli wypożyczyć książki. 😉 We wszystkich organizacyjnych kwestiach pomogą Ci koordynatorzy wojewódzcy.
Jak dołączyć do DKK?
Dołączenie do Dyskusyjnego Klubu Książki jest proste. Nie musisz przechodzić egzaminu ani tajnej inicjacji. Nie ma się czego bać. 😉
Wystarczy, że znajdziesz DKK, do którego masz najbliżej. Odnalezienie odpowiedniego klubu jest łatwe. Ich listę znajdziesz na stronie Instytutu Książki (tutaj). Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie województwo, sprawdzisz listę klubów i skontaktujesz się z moderatorem tego, który pasuje Ci najbardziej. Spotykania w klubach obywają się zazwyczaj raz w miesiącu.
Dlaczego warto?
Do DKK warto dołączyć właśnie po to, że móc rozmawiać o książkach. Czytanie, dla samego czytania, bez możliwości przedyskutowania swoich odczuć po lekturze, nie wszystkich zadowala. Nie każdy też odnajduje się w różnych książkowych grupach w social mediach. W Klubie poznasz w realu innych książkowych zapaleńców. Ponadto przynależność do Dyskusyjnego Klubu Książki na pewno Cię zmobilizuje do przeczytania przynajmniej tej jednej książki miesięcznie.
A jak jest z Wami? Czytacie dla samego czytania, czy jednak wolicie z kimś porozmawiać o swoich książkowych wrażeniach? Należycie do któregoś z Dyskusyjnych Klubów Książki w swoim mieście?