Dzień Uwięzionego Pisarza – literatura faktu!
Dzień Uwięzionego Pisarza, który przypada na 15 listopada, to idealny moment, by tego dnia zwrócić szczególną uwagę na literaturę faktu. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN, a jego zadanie jest proste. Ma ono zwrócić uwagę na fakt, jak często niebezpiecznym zawodem bywa dziennikarstwo śledcze, czy tworzenie reportaży z najbardziej niebezpiecznych zakątków świata. Ludzkość przecież słyszała już o takich historiach, za które dziennikarze i pisarze często lądowali w więzieniach. Ponadto ci, którzy nie boją się poruszać ważnych i trudnych tematów w swoich książkach nierzadko też przypłacają to utratą zdrowia, a czasem nawet życia.
W związku z tym dziś podrzucam wam kilka reportaży, które już niebawem pojawią się lub już pojawiły się na naszym rynku. Koniecznie sprawdźcie, o czym ich autorzy tym razem informują świat.
Dzień Uwięzionego Pisarza – lieratura faktu!
Dzień Uwięzionego Pisarza – Wroną po Stanach
Amerykański korespondent telewizji TVN zabiera czytelników w niezwykłą i fascynującą podróż po Stanach Zjednoczonych. To wycieczka od Nowego Jorku po Hawaje. Od Florydy po Kalifornię. Ameryka z lotu Wron, perspektywy polskiego korespondenta. A ponieważ autor charakteryzuje się wnikliwym zmysłem obserwacji i umiejętnością słuchania ludzi, prezentuje odbiorcom naprawdę porywający reportaż.
Książka jest już dostępna.
Dzień Uwięzionego Pisarza – Wymazana granica
Czytelnicy znajdą tu reporterskie sprawozdanie z wyprawy, którą autor odbył wzdłuż granic II RP. Tym samym zaczyna od Kaszub, a później wędruje przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Ponadto udaje się mu również odnaleźć ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie. A całą relację z tej niezwykłej wyprawy zamknął w tym brawurowym reportażu.
Książka dostępna od 25 listopada 2020 roku.
Dzień Uwięzionego Pisarza – Niewidzialny front
Jak wygląda walka z koronawirusem na pierwszym froncie? Strach, panika, wysiłek ponad możliwości ludzkiego organizmu. Z czy mierzą się na co dzień lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny w tym trudnym czasie? O tym opowiada lekarz, który przeżył to wszystko na własnej skórze.
Książka jest już dostępna.
Dzień Uwięzionego Pisarza – Kim Dzong Un
Jung H. Pak, była analityczka CIA i znawczyni problematyki polityki międzynarodowej, z reporterską dociekliwością opisuje nieznane fakty z życia przywódcy Korei Północnej. Jesteście ciekawi, kim naprawdę jest Kim Dong Un oraz jakie sekrety skrywa jeden z najbrutalniejszych reżimów świata? Ten reportaż odpowiada na wiele nurtujących i nieoczywistych pytań.
Książka jest juz dostępna.
Dzień Uwięzionego Pisarza – Kraj naprawdę i na niby
Gujana Francuska to dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Autor wyrusza na spotkanie mieszkańców wybrzeża i dalekiego interioru. Tym samym czytelnikom pokazuje Gujanę widzianą ich oczyma, tworząc brawurową opowieść o świecie, którego nie znamy. Tutaj kolonialna przeszłość i neokolonialna teraźniejszość wciąż pozostają źródłem nieustających napięć.
Książka jest już dostępna.
Dzień Uwięzionego Pisarza – Sycylijski mrok
Sycylia to nie tylko piękna, słoneczna wyspa i turystyczny raj. Ponieważ wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Peter Robb prezentuje wyprawę po tym regionie bez zbędnego koloryzowania. Mafii w jego wydaniu daleko od romantyzmu. Tym samym honor i lojalność zastąpiły bezwzględny terror, korupcja i krętactwo, a granice dzielące ją od świata wielkiej polityki niemal całkiem się zatarły.
Książka jest już dostępna.