Literatura obyczajowaRecenzje

Skrawek pola – recenzja książki Kasi Bulicz-Kasprzak

Recenzja książki Skrawek pola

Cześć! Dziś przed wami recenzja książki Skrawek pola, czyli pierwszy tom Sagi wiejskiej autorstwa Kasi Bulicz-Kasprzak. Autorka ma już na koncie kilkanaście wciągających powieści obyczajowych. Tym razem na ręce czytelników składa historię osadzoną we wsi na początku XX wieku. Czego możecie spodziewać się po tym tytule?

Recenzja książki Skrawek pola

Skrawek pola, czyli początek sagi

Raz na jakiś czas lubię sięgać po historie, które zdecydowanie odbiegają od mojego gustu. Robię to po to, by odświeżyć myśli, sprawdzić, co w trawie piszczy, a czasem z czystej ciekawości. Tym razem zachęciła mnie urocza okładka i krótki opis z tyłu książki. Szczerze liczyłam na to, że powieść ta porwie mnie i usidli, jak potrafią to naprawdę dobre sagi.

Przyznaję jednak szczerze, że w tym wypadku czegoś mi zabrakło. Żeby było jasne – historia ma swoje momenty. Jest to Saga wiejska, w związku z tym autorka naprawdę dobrze poradziła sobie z tematem i koncepcją na serię. Jako czytelnik zostałam wprowadzona w wiejskie klimaty. Poza tym pisarce udaje się malować słowem obraz wsi i panujących tam zwyczajów. Ja mam to szczęście, że jeszcze pamiętam taką wieś. Choć nigdy na niej nie mieszkałam, to często bywałam. Wiele też utrwaliło się w mojej głowie z opowieści dziadków.

Skąd więc moje rozczarowanie? Przede wszystkim, choć opowieść malownicza, rozległa i wpływająca na wyobraźnię, to napisana w stylu, który po prostu mnie męczył. Czasem też miałam wrażenie, że jedna scena, myśl lub rozważanie ciągną się w nieskończoność. Wtedy niewiele to miało wspólnego z budowaniem odpowiedniego klimatu – po prostu jako czytelnik męczyłam się i tylko czekałam, aż dany opis się zakończy.

Oczywiście, w końcu to saga o życiu na wsi, a nie powieść sensacyjna czy przygodowa. Mimo wszystko jednak nie chodzi przecież o to, by zamęczyć odbiorcę, prawda?

Skrawek pola – kilka ciekawostek i podsumowanie

Warto wspomnieć tu o tym, że historia spisana przez autorkę powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń. Nie brakuje tu fikcji literackiej, ale to właśnie prawdziwe wydarzenia i losy rodziny pisarki stały się inspiracją do jej stworzenia. Ponadto czytelnicy na końcu książki znajdą spis bohaterów, dzięki temu śmiało możecie zaglądać tam w każdej chwili, by przypomnieć sobie, kto jest kim.

Jak dla mnie Skrawek pola doskonale wpisuje się w nurt Sagi wiejskiej i jest dobrym wstępem do cyklu, który zaplanowała Kasia Bulicz-Kasprzak. Z drugiej jednak strony, myślę, że nie jest to książka dla wszystkich. Jeśli lubujecie się w długich (i czasami nużących) opisach oraz nie szukacie opowieści, w której co drugi rozdział coś się dzieje, to z pewnością ten tytuł przypadnie wam do gustu.

Ocena Pauliny
 • 6/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6/10
 • 6/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 6/10
  Jak oceniam konstrukcję bohaterów? - 6/10
6/10

Fragment recenzji

Warto wspomnieć tu o tym, że historia spisana przez autorkę powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń. Nie brakuje tu fikcji literackiej, ale to właśnie prawdziwe wydarzenia i losy rodziny pisarki stały się inspiracją do jej stworzenia.