Ekranizacje świątecznych książek, idealnych na Boże Narodzenie Ekranizacje świątecznych książek

Wielu uważa, że nie ma świąt bez filmu Kevin sam w domu. Inni nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez Love actually, Holiday czy W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju. Tak, są takie klasyki, których nie sposób pominąć w tym magicznym okresie. Wybierając w tym czasie filmowy repertuar, warto sięgać również po sprawdzone obrazy, które swoją fabułę zawdzięczają pierwowzorom literackim. Zobaczcie, jakie ekranizacje świątecznych książek świetnie się ogląda przy blasku choinkowych lampek.

Ekranizacje świątecznych książek

Opowieść wigilijna, reż. Robert Zemeckis, 2009

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to najczęściej ekranizowana świąteczna historia. Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge – człowiek niezwykle skąpy, samolubny i bezduszny. Stroni od rodziny i nie ma żadnych przyjaciół. Najlepiej czuje się w swoim kantorze, w którym spędza całe dnie, z nosem wetkniętym w opasłe księgi rachunkowe i kontroluje swoje finanse. Wszyscy znają go jedynie ze złej strony, ponieważ jest niemiły, gderliwy i jak ognia unika dobrych uczynków. A do tego wszystkiego wprost nienawidzi Bożego Narodzenia! Jednak w pewną wigilijną noc przydarza mu się coś niesamowitego. Pod wpływem odwiedzin trzech tajemniczych duchów całkowicie zmienia swoje życie.

To historia w sam raz na nadchodzące święta, idealna do obejrzenia w rodzinnym gronie. Planując seans wybierzcie produkcję Disneya w reżyserii Roberta Zemeckisa z 2009 roku. W rolę Ebenezera Scrooge’a wcielił się fenomenalny Jimm Carrey. U jego boku wystąpiła cała plejada gwiazd, m.in.: Gary Oldman, Colin Firth, Bob Hoskins, Robin Wright czy Cary Elwes. Doskonałą animację dopełnia świetna muzyka Alana Silvestri. Jedna uwaga: nie oglądajcie filmu z małymi dziećmi, ponieważ niektóre sceny mogą być dla nich zbyt straszne. 😉

🎄 Książkę Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa złapiecie tutaj.

Dziadek do orzechów i cztery królestwa, reż. Lasse Hallström i Joe Johnston, 2018

Dziadek do orzechów Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna to kolejna z książek, które na stałe wpisały się w klasykę światowej literatury. Podobnie jak w przypadku poprzedniej historii, ta również ma kilka filmowych odsłon. W nadchodzące święta obejrzyjcie jednak tę przygodową z 2018 roku, w reżyserii Lassego Hallströma. Dziadek do orzechów i cztery królestwa odbiega nieco od opowieści Hoffmanna, co może zachęci Cię do przypomnienia sobie (lub przeczytana po raz pierwszy) literackiego pierwowzoru.

W oryginalnej historii rodzeństwo Fred i Klara w Boże Narodzenia otrzymują prezenty od sędziego Droselmajera. Jednym z podarunków jest niezbyt ładny Dziadek do Orzechów, który kompletnie nie podoba się Klarze. Ten wieczór będzie miał jednak piękny, wręcz niezwykły przebieg! Sezia Droselmajer opowiada bowiem fascynującą historię o Mysibabie, Pirlipacie i zegarmistrzu, a w domu pojawia się tajemniczy Król Myszy!

W filmowej wersji młoda Klara (w tej roli Mackenzie Foy) spędzaa pierwsze święta bez mamy. Jej ojciec chrzestny Droselmajer (Morgan Freeman) zdradza dziewczynie pewną tajemnicę. Okazuje się, że jej matka stworzyła zaczarowane królestwa i daje jej klucz, dzięki któremu może tam trafić. W baśniowej krainie Klara spotyka Cukrową Wróżkę (Keira Knightley) i dowiaduje się, że trafiła tu w przededniu wojny. Królestwom Słodyczy, Kwiatów i Śnieżynek zagraża bowiem atak armii mrocznej krainy, którą włada Matka Cyrkonia (Helen Mirren).

🎄 Książkę Dziadek do orzechów możecie zamówić na tej stronie.

Ekspres polarny, reż. Robert Zemeckis, 2004

Macie chrapkę na kolejne ekranizacje świątecznych książek? Nie możecie pominąć Ekspresu polarnego Roberta Zemeckisa z wytwórni Warner Bros. Scenariusz powstał na kanwie klasycznej opowieści Chrisa van Allsburga, dzięki której i mali i duzi czytelnicy mogą uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Przekonuje się o tym bowiem główny, mały bohater historii. Chłopiec nie wierzy w magię Bożego Narodzenia, jednak pewnego świątecznego wieczoru pod jego dom zajeżdża prawdziwy pociąg. Celem jego podróży jest biegun północny. Pasażerami ekspresu natomiast są dzieci w różnym wieku. Jedne wierzą w świętego Mikołaja i mają nadzieję na spotkanie z sympatycznym panem z siwą brodą, inne wręcz przeciwnie. Nie wierzą w takie bzdury. Wszyscy jadą skonfrontować się z odpowiedzią na pytanie: czy on naprawdę istnieje? Czy wszystkim uda się usłyszeć dzwonki jego sań?

W ekranizacji z 2004 roku zagrał uwielbiany Tom Hanks.

🎄 Ekspres polarny czeka na Was w tym miejscu.

Grinch: świąt nie będzie, reż. Ron Howard, 2000

Czy jest ktoś, kto nie kojarzy zielonej złośliwej mordki, która pojawia się wszędzie wokół w okolicach Bożego Narodzenia? Choć jego literackim tatą jest amerykański pisarz Dr. Seuss (właśc. Theodor Seuss Geisel), to prawie na całym świecie dobrze znane jest imię tego kosmatego stwora, który nie cierpi świąt. Pochodzi on z książki Grinch: Świąt nie będzie z 1957 roku. Szerszą popularność zdobył jednak m.in. dzięki animowanej ekranizacji Jak Grinch ukradł święta z 1966 roku w reżyserii Chucka Johnesa i Bena Washmana. Ja polecam Wam jednak dzisiaj aktorską adaptację Rona Howarda z 2000 roku, w której tytułowego psotnika zagrał Jimm Carrey.

Grinch to niezwykle złośliwe i nieuprzejme stworzenie, które mieszka w jaskini nieopodal Ktosiowa. Ma złe wspomnienia z dzieciństwa związane ze świętami, które dla odmiany mieszkańcy Ktosiowa wprost uwielbiają! Zielony stworek jednak nie zamierza im pozwolić cieszyć się nimi. Za swój główny cel obiera zatem zepsucie świąt wszystkim.

 

🎄 Historia ta przypomina jedną ze świątecznych nowości dla dzieci od Wydawnictwa Świetlik, Jak Zrzędus chciał zepsuć święta, którą znajdziecie pod tym linkiem.

Obejrzyjcie chociaż jeden z proponowanych filmów, a jeszcze mocniej poczujecie magię świąt. Nie siedźcie jednak długo przed telewizorem. W tym okresie najważniejsza jest bliskość i wspólny czas z rodziną.

I książki. 😉

Czytajcie także: