Illuminae Amie Kaufman
illuminae

Źródło: shop.moondrive.pl

Księgarnia internetowa Wydawnictwa Otwartego, Moondrive rozpoczęła nietuzinkową akcję specjalną, której celem jest uzbieranie funduszy na wydanie książki zatytułowanej Illuminae Amie Kaufman i Jay Kristoffa. Otwarte nabyło prawa do wydania tego tytułu już jakiś czas temu, jednak jak dotąd książka nie ukazała się na polskim rynku.

Związane jest to z bardzo wysokimi kosztami, które uwzględniają wiele niestandardowych elementów graficznych tego tytułu np. obwolutę zmieniającą kolor światła. Wydawnictwo chciałoby wydać Illuminae w formie identycznej z oryginałem, jednak to kosztuje. Stąd pomysł, aby zachęcić Czytelników do wsparcia procesu wydania książki. Przeczytajcie, o czym jest Illuminae i ile pieniędzy potrzeba jeszcze, aby książka ukazała się na polskim rynku.

Illuminae Amie Kaufman i Jay Kristoffa – inna niż wszystkie

Illuminae

Źródło: shop.moondrive.pl

Książka Illuminae rzeczywiście wyjątkowo wyróżnia się formą, co docenili Czytelnicy na całym świecie. Zastosowano w niej wiele nietuzinkowych rozwiązań takich jak: niestandardowy układ tekstu, bardzo bogatą szatę graficzną, przezroczystą, zmieniającą kolor obwolutę, a także przeplatanie tekstu ogromną liczbą najróżniejszych grafik.

Niestety, aby wydać taką książkę zachowując jej wizualne atuty, trzeba niestety liczyć się z ogromnymi kosztami. Zainteresowanie książką jest ogromne. Moondrive przyznaje jednak, że koszty związane z jej wydaniem przekroczyły już 70 tys. złotych i perspektywa ukazania się tytułu na rynku, ciągle stoi pod znakiem zapytania. Brakuje jeszcze przynajmniej 30 tys. złotych na wydanie pierwszego tysiąca egzemplarzy.

„Nigdy nie czytaliście książki, takiej jak ta.”

Illuminae Amie Kaufman i Jay Kristoffa – najpierw przedsprzedaż

Moondrive zdecydowało się więc zaangażować w proces wydania książki samych Czytelników. Akcja polega na tym, aby nabyć Illuminae w przedsprzedaży, finansując w ten sposób niejako „z góry” jej wydanie. Wydawnictwo zastrzega, że jeśli akcja nie zakończy się sukcesem, wpłaty zostaną zwrócone. Nabywając książkę teraz w przedsprzedaży, zapłacimy za nią około 30 zł, a ostatecznie jej cena rynkowa będzie oscylowała wokół 50 zł. Dodatkowo Czytelnicy otrzymają także gadżety. >>>>Na tej stronie, znajdziecie jeszcze więcej szczegółów. Do tej pory uzbierano już 10 tys. zł, a do końca akcji pozostało 25 dni.

A teraz, dlaczego warto?

kosmos

Źródło: Pinterest

Książka ma bardzo wysoką ocenę na największym serwisie recenzenckim na świecie, Goodreads.com, gdzie zdobyła 4.32 na 5 punktów z 43,646 ocen. Warto zauważyć, że Czytelnicy nie tylko docenili samą fabułę, ale także formę wydania książki, która jest prawdziwym arcydziełem. Niewątpliwie takie „cacko” będzie ozdobą każdej półki z książkami.

A teraz, o czym jest Illuminae?

Illuminae przenosi nas do dalekiej przeszłości, do roku 2575, gdzie ludzie żyją w koloniach, takich jak Kerenza. Życie wydaje się toczyć całkiem zwyczajnym trybem i ludzi zaprzątają codzienne, zwyczajne problemy np. Kady Grant tego dnia rzuca swojego chłopaka, Ezrę Masona. Żadne z nich nie spodziewa się jednak, że za chwilę nastąpi wielka inwazja BeiTechu, wskutek której świat, który znają, przestanie istnieć, a oni “wylądują” na dwóch zupełnie innych statkach kosmicznych.

Bohaterka była pewna, że już nigdy nie zobaczy Ezry, a teraz okazuje się, że ona i on będą musieli na sobie jeszcze raz polegać i to w globalnym interesie. W tle pojawia się śmiertelny wirus, wielkie mroczne tajemnice, a sztuczna inteligencja zagraża ludziom, którzy przeżyli inwazję. Książka należy do literatury młodzieżowej, z gatunku science fiction.

Nietypowa narracja

W Illuminae zastosowano nietypową narrację: wydarzenia poznajemy poprzez zhakowane raporty wojskowe, treści wiadomości e-mailowych i inne tajne raporty. Autorzy mieli zamiar stworzyć wrażenie, jakby Czytelnik był uczestnikiem przedstawianych zdarzeń, a nie tylko obserwatorem.

Moondrive dodaje, że w całej akcji nie chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze, ale także o to, żeby mieć pewność, że wyprodukowane egzemplarze znajdą swoich nabywców i w przypadku braku popytu nie trafią do niszczarki. Niewątpliwie byłoby to ogromne marnotrawstwo.

Żeby wesprzeć akcję i zamówić swój egzemplarz książki zajrzyjcie TUTAJ. Czy bylibyście zainteresowani przeczytaniem Illuminae po polsku?

Inną książkę jednego ze współautorów, Amie Kaufman, zatytułowaną: W ramionach gwiazd, która ukazała się już na polskim rynku, można znaleźć: w tym miejscu.