Emma WatsonEmma Watson to jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek na całym świecie. Drzwi do kariery otworzyła jej rola Hermiony w słynnym cyklu o Harrym Potterze. Po udanym debiucie posypały się kolejne propozycje, a ponieważ młodej aktorce nie brakuje talentu, możemy oglądać ją w coraz to lepszych filmach. Jednak branża, z którą związana jest od dziecka to nie jedyne pole, w którym dziewczyna jest aktywna.

Emma Watson i książkowa inicjatywa

Zewsząd zalewają nas informacje, że z roku na rok maleje liczba czytelników. Tym spadkom postanowiono zapobiec w Anglii ciekawą akcją pt. Książki w metrze, w której udział wzięła właśnie Emma Watson. Aktorka przyłączając się do kampanii wybrała książkę, która jest dla niej szczególnie ważna – Mom & Me & Mom autorstwa May Angelou. Podróżując londyńskim metrem dziewczyna ukryła w nim aż sto egzemplarzy tej powieści. Ponadto, każdy z nich zawiera odręczną dedykację. Szczęśliwy będzie więc ten, kto znajdzie ukrytą książkę.

Powieść wybrana przez Watson to autobiograficzne wyznanie autorki o relacjach matki z córką. To również doświadczenia i trudności, z jakimi musiała zmagać się jako czarnoskóra kobieta. Wychowywały ją babcie, dlatego też w tej książce powraca ona do szczególnej relacji, jaka łączyła ją z własną matką.

Wybór owej książki przez aktorkę nie jest przypadkowy. Oprócz promocji czytelnictwa wśród Brytyjczyków, Emma postawiła również na szerzenie literatury feministycznej. Warto wspomnieć, że od stycznia jest ona ambasadorką dobrej woli ONZ, gdzie zajmuje się kwestią równouprawnienia kobiet. Ponadto, aktorka jest również założycielką klubu książki, który za pomocą platformy umożliwia udostępnianie poglądów na tematy związane z feminizmem.

Jak myślicie, czy taki pomysł sprawdziłby się również w polskim metrze? I czyje książki chcielibyście znaleźć?