Etgar Keret

Etgar Keret uważany jest za mistrza krótkiej formy, a jego opowiadania cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Przez wielu krytyków nazywany jest skandalistą. Zajmuje się jednak nie tylko pisaniem. Ponieważ wykłada na Wyższej Szkole Filmowej w Tel Awiwie. Spełnia się również, jako dziennikarz i scenarzysta. Nic więc dziwnego, że w końcu zdecydował się nakręcić miniserial na podstawie własnych opowiadań. Ponadto w tym projekcie towarzyszyła mu małżonka, Shira Geffen. Warto tutaj wspomnieć, że para ma już na koncie wspólną produkcję pt. Meduzy. Pełnometrażowy film z 2007 roku, który otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes.

Etgar Keret

Etgar Keret i jego najnowsza produkcja

Miniserial nakręcony został w języku francuskim i nosi tytuł L’agent immobiliser, co w wolnym tłumaczeniu można przełożyć, jako Pośrednik. Głównym bohaterem tej historii jest Olivier, agent nieruchomości, który ma problemy finansowe. Z tego powodu mężczyzna sypia w mieszkaniach, które powinien sprzedać.

Tymczasem śmierć jego matki przynosi wiele niespodzianek. Pierwszą z nich, całkiem optymistyczną, jest nieoczekiwany spadek. To kamienica na obrzeżach Paryża. W związku z tym Olivier zaczyna wierzyć, że oto w końcu jego los się odmieni. Zamierza spłacić zaległe alimenty, odbudować relacje z córką oraz pomóc ojcu i w końcu znaleźć porozumienie z byłą żoną. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że kamienica jest zaniedbana i staje się kolejnym ciężarem w życiu bohatera. Poza tym jest coś jeszcze. Na samej górze budynku mieszka starsza kobieta, Liliane, przez którą nie może sprzedać nieruchomości.

Ale to nie koniec niespodzianek. Ponieważ mężczyzna niebawem odkrywa, że może przenosić się w czasie. Czy dzięki temu zmieni przeszłość, by przyszłość wyglądała znacznie lepiej?

Oto co autor mówi o najnowszym przedsięwzięciu:

To dobre określenie dla roli rodzica. Miniserial opowiada historię faceta, który chce być dobrym synem, a także dobrym ojcem dla swojej córki. To wystarczy, aby stworzyć niewyobrażalne piekło. Dla mnie mówienie o relacjach między rodzicami a dziećmi jest sposobem na mówienie o życiu.

Poniżej prezentujemy Wam zwiastun miniserialu, którego autorem jest Etgar Keret. Premiera produkcji przewidywana jest na 7 maja we francuskiej telewizji Arte. Czy kiedyś pojawi się polska wersja? Tego jeszcze nie wiemy.

Tymczasem tutaj odsyłam wszystkich zainteresowanych twórczością pisarza.