Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji
Festiwal Conrada to wydarzenie, o którym miałam okazję już pisać. Wcześniej zapowiadałam zbliżającą się edycję festiwalu, teraz chciałabym podsumować krótko te, które już się odbyły. Przypomnijmy, że impreza organizowana jest od ośmiu lat, a zatem łącznie z nadchodzącym wydarzeniem, odbędzie się już dziewięć edycji Festiwalu Conrada.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2009
Zacznijmy zatem od początku, czyli roku 2009, kiedy miał miejsce pierwszy Festiwal Literatury imienia Josepha Conrada. Głównym założeniem eventu było i dalej jest to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, zwiększyć swój dotychczasowy zasięg i ukazywać Czytelnikom bogactwo nie tylko polskiej, ale także światowej literatury.
To wielkie wydarzenie zostało uzupełnione o spotkania autorskie, pokazy filmowe, koncerty, a także wykłady i wystawy. Na Festiwalu pojawiło się też wielu znamienitych gości, m.in. Jerzy Pilch, Jan Balbierz, Andrzej Stasiuk, Jacek Dukaj, Kinga Dunin, Małgorzata Łukasiewicz i wielu innych. Z pewnością było to wydarzenie, które na długo zapadło w pamięć wszystkim gościom i uczestnikom imprezy.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2010
Kolejna część Festiwalu niosła ze sobą równie interesujące wydarzenia. Punktem wyjścia była kategoria inności, która od zarania dziejów wzbudza wiele kontrowersji. Konkretnie mówiło się wtedy o innych światach, a co za tym idzie – innych językach. To przekonanie o niewyobrażalnym bogactwie języków innych niż nasze, pozwoliło Organizatorom skonstruować naprawdę interesujące wydarzenie.
Udział wzięli w nim m.in.: Jurji Andruchowycz, Jenifer Ashton, Przemysław Czapliński, Katarzyna Bojarska, Julia Fiedorszuk, Jacek Dukaj i inni. Niezwykli goście ponownie prowadzili wykłady i uczyli początkujących pisarzy poprawienia warsztatu. Jestem przekonana, że wszyscy Ci, którzy wzięli udział w Festiwalu, wciąż bardzo miło go wspominają.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2011
Kiedy planowano trzecią edycję tegoż Festiwalu, był on już bardzo popularny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tym razem tematem przewodnim było poszukiwanie utraconych światów. Poruszono problem straty w literaturze, która przecież często, jeśli nie zawsze o niej traktuje.
Dla tych, którzy chcieli wziąć udział w Festiwalu, utworzono nawet specjalny spis lektur. Oczywiście były to książki gości, którzy wzięli udział w wydarzeniu, np. Roberto Calasso (Ka, Zaślubiny Kadmosa z Harmonią); Andrej Chadanowicz (Święta Nowego Rocku); Fleur Jaeggy’ego: (Szczęśliwe Lata Udręki, Proleterka, Gniew niebios) i wiele innych publikacji różnych autorów. Całość jak zwykle pełna ciekawych atrakcji, przeznaczonych oczywiście dla osób zainteresowanych literaturą.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2012
Pomyśl: literatura! – tak brzmiało hasło czwartego już Festiwalu Conrada. Chwytliwe, a równocześnie wieloznaczne, wciąż nakłania do chwili namysłu. Literatura zmusza do zastanowienia się nie tylko nad nią, ale i nad nami samymi. Pokazuje, że mimo iż świat ciągle pędzi do przodu, a wszelkie informacje stają się powierzchowne, to ona wciąż prowokuje do rozmowy i pozwala się w tym wszystkim odnaleźć.
Organizatorzy postarali się, by zaszczepić w uczestnikach właśnie takie myśli i pewne wątpliwości, byśmy zaczęli stawiać sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi. Pomogli im w tym goście specjalni, m.in. Zygmunt Bauman, Péter Esterházy, Grzegorz Gauden, Małgorzata Kuźmińska i pozostali. Bez wyjątkowych gości, Festiwal straciłby wiele ze swojej osobliwości. Na szczęście tych nigdy nie brakuje!
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2013
Tematem piątego spotkania była Medialność literatury. To również dzięki niej, literatura jest ciągle żywa i popularna, nie znika wśród innych środków przekazu. Organizatorzy badają ją pod względem pośrednictwa między światem, a ludźmi, różnymi światami, a także pomiędzy ludźmi z innych światów.
Imprezę jak zwykle uświetniło przybycie wielu znamienitych gości, w tym: Marcina Barona, Ulrike Almut Sandig, Krzysztofa Bartnickiego, Sylwii Chutnik, Kirany Desai i innych. Wszyscy rzetelnie próbowali ustalić, co takiego fascynującego jest w niejasnej sferze „pomiędzy”. Jak im poszło? Uczestnicy festiwalu, a także wszyscy zainteresowani, z pewnością nie mają wątpliwości, że impreza okazała się kolejnym sukcesem.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2014
Powoli zbliżamy się do niezbyt odległych czasów. W 2014 roku odbył się szósty Festiwal Conrada, którego tematem przewodnim były Wspólne światy. Na imprezie zjawiło się wielu niezwykłych gości z całego świata – pisarzy, filozofów, reżyserów i innych artystów. Na liście gości lśniły nazwiska takie jak: Martin Amis, Maria Amelie, Marek Adamik, Paul Aster oraz wielu innych gości.
Celem Festiwalu było – i wciąż jest – zgłębienie literackich narzędzi, które umożliwiają ludziom przekraczanie mentalnych, politycznych i kulturowych barier. Impreza ta, podobnie jak wszystkie poprzednie, udowadnia, że Festiwale literackie są potrzebne. Ludzie chcą mówić i słuchać o tym, co kochają. Nie mamy wątpliwości, że w tym wypadku my wszyscy żywimy miłość do literatury.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2015
Jeśli już o miłości do książek jest mowa, to niestety nie wszyscy ją podzielają. W naszym kraju wiele osób w ogóle ich nie czyta. Nie chcę wnikać w szczegóły i odpowiadać na pytanie, dlaczego tak jest. Najważniejsze jest bowiem to, że Organizatorzy Festiwalu Conrada, wychodzą tej obojętności naprzeciw i tworzą wielkie wydarzenie literackie, którego głównym hasłem jest Pod prąd.
Hasło przewodnie, oznacza przede wszystkim włączenie literatury do naszych niezbędnych potrzeb i złamania stereotypu, że czytanie jest swego rodzaju wymysłem, oznaką niepotrzebnego luksusu. Razem z organizatorami „pod prąd„ wyszli m.in.: Svetlana Alexievich, Gunnar Ardelius, Ramona Bodescu, Jerzy Bralczyk, Robert Coover. Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa godna pochwały zacznie przynosić spektakularne efekty.
Festiwal Conrada – podsumowanie poprzednich edycji: rok 2016
Zeszłoroczny Festiwal Conrada różnił się nieco od poprzednich. Tym razem nie było hasła przewodniego. Zamiast niego, Organizatorzy zachęcali samych siebie, artystów i czytelników do przyjęcia odpowiedniej postawy – postawy intensywności. Głównym założeniem takiego stanowiska jest zaangażowanie we wspólną sprawę kultury.
Nie chodzi tylko o to, by przekonywać wszystkich do literatury, ale także uczyć innych tego, jak łatwo można komunikować się między sobą, zburzyć bariery, które wiecznie nas ograniczają. Za sprawę walczyli też specjalni goście, w tym: Marcel Bénabou, Sofija Andruchowycz, Jędrek Biegański, Izabela Chruślińska i inni. A może ktoś z Was również przyjął postawę intensywności? Napiszcie koniecznie!
Jeśli chcecie poznać szczegóły każdej z edycji, zajrzyjcie tutaj. Pamiętajcie, że już wkrótce odbędzie się kolejny Festiwal Conrada, na którym gościem specjalnym będzie sam Dan Brown, serdecznie wszystkich zapraszamy!