Film Król Lear z Hopkinsem. Pojawił się zwiastun

W sieci pojawił się zwiastun najnowszej adaptacji sztuki Król Lear Williama Szekspira. Film wyprodukują wspólnie BBC i Amazon, a w rolę tytułową wcieli się legendarny Anthony Hopkins. Już samo to, że główną postać wykreuje właśnie ten aktor, sprawia, że wiążę z tą ekranizacją wielkie nadzieje.

Z adaptacjami dzieł Szekspira jest tak, że pojawia się ich wiele i są mniej lub bardziej udane. Ciekawe, do których zaliczymy tą.

Film Król Lear z Hopkinsem. Pojawił się zwiastun

kadr z oficjalnego trailera; źródło: YouTube

 Film Król Lear

Czy wiecie, że to już kojne podejście Hopkinsa do roli Króla Leara? W 2009 roku z powodu recesji padł hollywoodzki projekt, w którym aktor miał zagrać tę rolę. Wtedy w jedną z córek Króla Leara, Kordelię, miała wcielić się Kira Knightley.

Po prawie 10 latach Hopkins dostał w końcu szansę, żeby spróbować swoich sił jako Król Lear. Tym razem będą mu towarzyszyły znakomite aktorki: Emma Thompson, Emily Watson i młodziutka Florence Pugh.

Sztuka Szekspira opowiada o  władcy, który chce obdzielić córki swym majątkiem w zależności od tego, jak bardzo go kochają. Kiedy dwie z nich rozpływają się w zachwytach nad ojcem, najmłodsza nie godzi się na sztuczne opowiadanie o swojej miłości do ojca. W związku z tym zostaje wydziedziczona i wypędzona z królestwa. Po pewnym czasie okazuje się, że miłość starszych córek była fałszywa, że dążą do przejęcia całkowitej władzy. Osaczony Lear popada w obłęd. Państwo, które jest źle rządzone, staje się przedmiotem wojny. W walkach obronnych bierze udział najmłodsza córka, która ginie. Ojciec rozpacza nad jej ciałem i sam umiera.

Zwiastun filmu Król Lear

Zwiastun najnowszego filmu Król Lear obrazuje, że szekspirowska opowieść została unowocześniona, nie dzieje się w VIII w. p.n.e., jak oryginalny dramat, a ma miejsce w czasach, które są bliższe nam. Problemy, które podejmuje angielski dramaturg: miłość prawdziwa, a miłość fałszywa i żądza władzy są tak uniwersalne, że można je bez większego problemu przełożyć na współczesność.

Na razie wiadomo, że film Król Lear będzie można obejrzeć pod koniec września na Amazon Prime. Jestem go bardzo ciekawa, a Wy?

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dramat, to książkę znajdziecie tutaj, a ebook znajdziecie tutaj.

Film Król Lear z Hopkinsem – zwiastun: