Ekranizacje i adaptacjeFilmy na podstawie książekLiteratura piękna

Film Mistrz i Małgorzata w wersji amerykańskiej będzie kręcony także w mieszkaniu Bułhakowa.

Powieść rosyjskiego pisarza Mistrz i Małgorzata to książka, która dla wielu ludzi była kluczem. Kluczem do prawdy, kluczem otwierającym drzwi i to takie drzwi, których być może niektórzy nie chcieliby nigdy otwierać. Woleliby żyć w mroku, w kłamstwie, w głupocie. Bułhakow niesamowicie zaryzykował pisząc alegoryczną opowieść o Mistrzu i jego muzie i o sile manipulacji, która może zniewolić cały naród. Pierwszy film Mistrz i Małgorzata został nakręcony w 1994 roku, teraz po latach powieść trafia w końcu na duży ekran, do samego Hollywood.

Film Mistrz i Małgorzata – na jakim etapie?

Adaptacja będzie projektem o ogromnym rozmachu i budżecie liczącym 100 mln dolarów. Już teraz pojawiła się lista nazwisk największych gwiazd, które chcą brać w niej udział. Prawa do adaptacji posiada The Bulgakov Foundation, która przez blisko 10 lat nie wyrażała zgody na powstanie filmu. Teraz w końcu rosyjska producentka Migunova-Dali ujawniła, że negocjacje zakończyły się sukcesem i można rozpocząć prace nad filmem. Producentami filmu zostały wspomniana Svetlana Migunova-Dali i amerykańska producentka Grace Loh. Ponadto w projekt są zaangażowani Michael Lang, Nevin Shalit i Andrey Furmanchuk.

Zajrzyjcie też do artykułu: KSIĄŻKI PODOBNE DO „MISTRZA I MAŁGORZATY” MICHAIŁA BUŁHAKOWA

Obecnie trwają prace nad scenariuszem filmu. Do tej pory nie wybrano jeszcze reżysera i aktorów. Jednak już wiadomo, że kiedy prace ruszyły, kolejne kroki zostaną szybko podjęte i niedługo dowiemy się, kto zagra w tej wielomilionowej produkcji.

Jak zapewniła Migunova-Dali:

Mamy już pierwsza wersję scenariusza. Powieść Bułhakowa nie jest prosta w interpretacji i analizując poszczególne elementy staramy się zrozumieć, co autor chciał ukryć pod słowami i co miał na myśli pisząc niektóre fragmenty.

Producentki mają także nadzieję, że do pracy nad projektem zaangażują się rosyjscy filmowcy. Liczą na to, że część zdjęć będzie kręcona w moskiewskim mieszkaniu pisarza.

Film Mistrz i Małgorzata na podstawie utworu nieśmiertelnego

Powieść Mistrz i Małgorzata to jeden z najwybitniejszych utworów, jaki kiedykolwiek został napisany, przez wielu uważany za arcydzieło. Książka została przetłumaczona na 40 języków i przeniesiona na ekran już niemal 12 razy. Powieść zainspirowała powstanie wielu wybitnych utworów muzycznych w tym piosenki Rolling Stones Sympathy for the Devil czy kawałków zespołu Pearl Jam.

Książka została napisana przez Bułhakowa w 1928 roku, ale doczekała się publikacji dopiero po 40 latach. Powstała w najczarniejszym okresie stalinowskiego reżimu. Jej publikacja została wstrzymana przez samego Stalina. Dopiero w latach 60-tych ocenzurowana wersja zaczęła “przeciekać” do zachodniej Europy.

O czarnych stronach zapisanych w ludzkiej duszy

Powieść jest wielopłaszczyznowa traktuje zarówno o zdradzie Chrystusa, odwiedzinach diabła w sowieckiej Moskwie w 1920 roku, jak i o tragicznej miłości pisarza i jego muzy. Opowiada o poświęceniu dla drugiego człowieka, o manipulacji, która nie omija najbardziej światłych ludzi tego świata. Wiele fragmentów powieści weszło do języka mówionego na stałe:

Fakt jest najbardziej upartą rzeczą na świecie. Tchórzostwo jest najgorszą z przywar. Nie ma większego nieszczęścia na świecie, niż utrata rozumu.

Książka do dzisiaj zadziwia, oszałamia, otwiera kolejne drzwi, dla kolejnych pokoleń, ostrzegając przed przekleństwem jakim jest totalitaryzm, zniewolenie i zwykła ludzka głupota.