Książki podobne do „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa
Zapytaliśmy Was na TanioKsiążkowym Facebooku o Wasze ukochane książki, dla których chcielibyście znaleźć godnych następców, żeby jeszcze raz przeżyć emocje, które towarzyszyły Wam podczas ich czytania. Wy z kolei udowodniliście nam, że istnieją książki, które można czytać wielokrotnie, za każdym razem odnajdując w nich coś nowego. Niewątpliwie taką powieścią jest Mistrz i Małgorzata. Książka, która wyprzedza swoje czasy, wciąż zaskakuje, jest unikatowa i niepowtarzalna zarówno w treści jak i w formie.
Z trudem udało nam się odnaleźć książki, które mogłyby jej dorównać. Mamy nadzieję, że podobnie jak powieść Bułhakowa zapiszą się w Waszej pamięci i w Waszym sercu w bardzo konkretnym miejscu i będą tam już zawsze…
Mamy dla Was 8 książek podobnych do Mistrza i Małgorzaty. Tytuły podajemy od ostatniego miejsca, sprawdźcie koniecznie nasz nr 1 i dajcie znać, czy zgadzacie się z tym wyborem 🙂
Miejsce 8. Gabriel Garcia Marquez, podobnie jak Michaił Bułhakow, konstruował powieści niebanalne, wykraczające poza znane kanony konstrukcji fabuły. Wprowadzał do swoich dzieł elementy fantastyki i poezji przeplatające się z realizmem jak w prawdziwym literackim mezaliansie. W powieści Miłość w czasach zarazy poznajemy dwoje bohaterów, których łączy wielkie uczucie. Uczucie to ma moc przekraczania linii czasu, pokonywania wszelkich przeszkód i wybaczania największych win.
Powieść jest hołdem złożonym miłości, która może mieć tak wiele twarzy, że każdy z nas odnajdzie w niej skrawek własnych uczuć, którymi obdarzył ukochaną osobę. Jest to niezwykła powieść, ponieważ jej prawdziwymi bohaterami nie jest wcale para kochanków, ale ktoś inny, może coś, co nie ma jednej twarzy, tylko setki, miliony na całym świecie, twarzy ludzi, którzy kogoś pokochali.
Miejsce 7. W Alchemiku Paulo Coelho podobnie jak w Mistrzu i Małgorzacie podążamy śladem ludzkiej natury. Stajemy na początku drogi, którą każdy człowiek powinien przejść, tak aby na jej końcu poznać samego siebie. Bohaterem Alchemika jest młody pasterz, który wyrusza w podróż aby odnaleźć drogocenny skarb. Podczas tej wędrówki spotyka różne osoby, w tym tytułowego Alchemika. Każde z tych spotkań będzie inspirującym drogowskazem, który pomoże chłopcu odnaleźć drogę do skarbu. Okaże się jednak, że bogactwo, którego poszukuje jest w miejscu, do którego drogę zna od dawna. Cudowna podróż w głąb ludzkiej natury, w poszukiwaniu niezwykłej siły drzemiącej w każdym z nas, wielkiej prawdy, której nie możemy porzucić i o marzeniach, które nie mogą być zapomniane.
Miejsce 6. Mistrz i Małgorzata to powieść utkana z myśli, wspomnień i refleksji jednego człowieka – Michaiła Bułhakowa. Człowieka, który żył w niezwykle trudnych czasach, potrafił racjonalnie je ocenić i miał ogromne poczucie obowiązku, aby przekazać całym pokoleniom prawdę o konkretnych miejscach, zdarzeniach i ludziach zatrzymanych w czasie i przestrzeni.
Michaił Bułhakow wraz ze swoją żona pisał dziennik. Podobnie jak jego powieść, był on pełen ukrytych znaczeń, symboli, które skrywały zakazane słowa. Prowadził go niezwykle skrupulatnie mając cały czas poczucie misji, że musi fotografować słowami otaczającą go rzeczywistość i jej potworność. Żona Bułakowa, Jelena Siergiejewna, odegrała w jego życiu niezwykłą rolę. To ją obdarzył prawdziwą miłością, to ona była pierwowzorem dla Małgorzaty i to ona współtworzyła wspólnie z mężem jego dziennik, wiedząc jak ogromne ma on znaczenie nie tylko dla samego pisarza ale także dla kolejnych pokoleń młodych ludzi, którzy jeszcze nie przyszli na świat. Dziennik Mistrza i Małgorzaty.
Miejsce 5. Cień wiatru Carlosa Ruiza Zafón’a podobnie jak powieść Bułhakowa wprowadza nas w świat, który leży na pograniczu rzeczywistości i magii, tajemnicy i złudzenia. Jest to powieść niezwykle fascynująca, wielowątkowa, zabierająca czytelnika wprost na zamglone ulice starej Barcelony. Śledzimy w niej losy małego Daniela, który po raz pierwszy ma wybrać jedną z wyjątkowych książek, ukrytych w sekretnym miejscu, na Cmentarzu Zapomnianych Książek. Chłopiec wybiera w końcu jedną z nich, a może to ona wybiera go. Od tej pory jego życie na zawsze splata się z losami autora książki, zostaje naznaczone tajemnicą i zagadką, którą tylko Daniel może rozwikłać. Być może kiedy znajdzie już wszystkie odpowiedzi, ocali więcej niż tylko jedno życie.
Miejsce 4. John Crowley – mistrz realizmu magicznego zdołał osiągnąć coś, co przytrafia się niewielu pisarzom. Napisał powieść, którą można czytać wiele razy, za każdym razem odkrywając inny sens zapisanych przez autora słów. Powieść Małe duże to opowieść o pewnej rodzinie, która żyje na granicy dwóch światów: rzeczywistości i iluzji. Ma zdolność dostrzegania świata, niewidocznego gołym okiem, w którym żyją niezwykłe stworzenia. Ten równoległy świat pełen jest niezwykłości, otula go magia i tajemnica i każdy najdrobniejszy szczegół zadziwia swoim pięknem i wyjątkowością. Autor zabiera nas w podróż do świata fantazji, realnego bytu, który żyje w każdym z nas. To ludzka wyobraźnia nadaje początek legendom, mitom, baśniom i wierzeniom religijnym. John Crowley stworzył epicką powieść, w której wszystko jest niezwykłe, łącznie z bohaterami powieści, którymi moglibyśmy zostać również my.
Miejsce 3. W Miniaturzystce Jessie Burton, podobnie tak jak w Mistrzu i Małgorzacie Moskwa, niedopowiedzianym bohaterem powieści jest Amsterdam. Ponadto autorka podobnie jak w powieści Bułhakowa zabiera nas w świat pełen niezwykłości ukryty za pozorami zwykłej codzienności. Wraz z główną bohaterką Nellą Oortman wędrujemy ulicami VII-wiecznego Amsterdamu w drodze do domu, w którym mieszka jej świeżo poślubiony mąż. Młoda żona otrzymuje od męża niezwykły przedmiot: replikę domu wraz z misternie odwzorowanymi miniaturkami jego mieszkańców. Okaże się, że z pozoru niewinne zabawki mają wiele wspólnego z całkiem żywymi osobami i zdarzeniami, w których będą uczestniczyć. Książka jest niezwykłą próbą odpowiedzi na pytania, które od wieków zadają sobie ludzie, kto tak naprawdę na wpływ na los pojedynczej jednostki, jak poradzić sobie z niespodziankami, które rzuca nam życie i ile nieszczęścia człowiek jest w stanie udźwignąć?
Miejsce 2. Twórczość Haruki Murakamiego jest unikalna i całkowicie nietuzinkowa. Autor potrafi nadać najprostszym czynnościom i zwykłym rytuałom dnia codziennego aurę niesamowitości i tajemnicy. W książce Kroniki ptaka nakręcacza, uważanej za najwybitniejszą w jego dorobku, prowadzi nas ścieżkami ukrytymi dla racjonalnego oka. Wprowadza nas do świata fantastyki całkowicie wymykającego się racjonalnemu myśleniu. Próbuje sprawić, aby udało nam się odnaleźć wewnętrzną siłę i przejść prawdziwą przemianę.
Autor opowiada o na pozór zwykłym człowieku, który bez przerwy coś traci: pracę, kota, żonę, środki do życia. W międzyczasie jednak odbywa niezwykłą podróż, która pozwoli mu poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania i udźwignąć ciężar strat, które dokonały się w jego życiu. W książkach Murakamiego pełno jest symboli, ukrytych znaczeń, elementów poezji i fantastyki. Dzięki temu, możemy czytać je wielokrotnie wciąż odkrywając coś nowego. Trzeba tylko umieć dostrzec te drobne okruszki, które pozostawia dla nas autor.
Nasz numer wśród godnych następców powieści Michaiła Bułhakowa
Miejsce 1. Co jest prawdą? Gdzie leży jej granica, a kiedy zaczyna się już kłamstwo? John Fowles w Magu zaprasza nas do niezwykłej gry, w której weźmiemy udział, czy tego chcemy czy nie. Wraz z bohaterem staniemy się uczestnikiem prawdziwej mistyfikacji, próbując desperacko odnaleźć prawdę i wolność, odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące sprzeczności targających ludzką naturą. John Fowles stworzył prawdziwe arcydzieło nie tylko lawirując na granicy rzeczywistości i fikcji, prawdy i kłamstwa ale także przekraczając granice dobrych obyczajów, ludzkiej seksualności, tego co wolno i nie wolno, tego co zakazane i dostępne. Bohaterem tej niezwykłej powieści jest Nicholas Urfe, który po przeprowadzce na grecką wyspę zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym bogaczem. Ta znajomość zmienia jego życie na zawsze nadając mu nieoczekiwany bieg pełen potwornych ale i fascynujących zdarzeń.
Mistrz i Małgorzata to książka zupełnie wyjątkowa. Jej nietuzinkowość kryje się nie tylko w samej konstrukcji fabuły, fantastycznie wykreowanych postaciach i zdarzeń, w których biorą udział, ale także w fakcie, że stała się rodzajem manifestu, ogromnej tęsknoty za wolnością, pragnieniem funkcjonowania w normalnym świecie, do którego autor nie miał dostępu. Książka stała się podróżą w głąb ludzkiej natury, próbą zrozumienia człowieka i złożoności jego działań. Jest także ostrzeżeniem dla kolejnych pokoleń, dla ludzi, którzy pragną władzy i czują potrzebę zniewalania innych.
Wybraliśmy dla Was książki, które nie są podobne do Mistrza i Małgorzaty w kontekście fabuły, ale podobnie jak powieść Bułhakowa, zawierają elementy realizmu magicznego, ukrytej symboliki i interpretacji. Cechują się wyjątkowością, a ich autorzy uważani są za mistrzów swojego gatunku.