Gra anioła czy Marina? Za co kocham Zafona?
Twórczość Carlosa Ruiza Zafona oczarowuje swoją niebanalnością oraz bogactwem przedstawionych historii. Akcja jego utworów dzieje się w Barcelonie, bo też sam pisarz stamtąd pochodzi. Świat, który kreuje autor, zazwyczaj jest owiany swoistą tajemnicą, pełen dostojeństwa i fascynujących zjawisk.
Gra anioła czy Marina – porównanie fabuł
David Martin, główny bohater powieści pod tytułem Gra anioła, jest pisarzem. Przyjmuje zlecenie od tajemniczego wydawcy, który okazuje się diabłem. Bohater zmaga się z zaskakującymi perypetiami, poznając przy okazji prawdziwą moc książek. Jeśli chodzi o Marinę, akcja dzieje się w latach 80. XX wieku. Oscar Drai spotyka zagadkową damę w czerni, Marinę, która co miesiąc odwiedza bezimienny nagrobek. Wraz ze swoją przyjaciółką poznaje mrożącą krew w żyłach historię, której finał może okazać się niebezpieczny.
Gra anioła czy Marina – bohaterowie i akcja
Muszę przyznać, że Zafon jak nikt inny dba w swoich powieściach o zbudowanie dokładnego portretu postaci. Bohaterowie stają się nam bliscy, głównie dzięki opisowi ich wspomnień i marzeń, które łudząco niekiedy przypominają Czytelnikowi jego własne. Świat przedstawiony oddany jest z równą starannością, nie brak w nim szczegółów, dzięki czemu wyobraźnia podczas czytania pracuje na najwyższych obrotach. Akcja rozwija się w swoim tempie, jednak zawsze pochłania Czytelnika niczym bezdenna otchłań. Z biciem serca przewraca się kolejne strony, nie mogąc doczekać się rozwiązania akcji.
Gra anioła czy Marina – język i styl
Język powieści nie sprawia najmniejszych trudności, sprawia, że książki Zafona czyta się jednym tchem. Książki pełne są pieczołowicie stworzonych opisów, które w pełni oddają klimat świata przedstawionego i sprawiają, że czujemy się obserwatorami akcji.
Gra anioła czy Marina – ocena książek
W skali od 1 do 10 mogłabym spokojnie dać tym książkom po 9 punktów. Za każdym razem, gdy sięgam po powieści Zafona, wiem, że nie będę w stanie oderwać się od tej wartkiej fabuły. Książki zabieram ze sobą nawet do tramwaju. Styl pisania i język autora jest dość ozdobny, jednak nie przeszkadza to w odbiorze akcji, ponieważ wszystko jest dobrze przemyślane. Chętnie będę sięgać po te książki ponownie.
Przypominam, że 12 października bieżącego roku będzie miała swoją premierę najnowsza książka Zafona pt.: Labirynt duchów, znajdziecie ją tutaj. Jest to kolejna powieść z serii Cmentarz zapomnianych książek.
Natomiast całą twórczość Carlosa Ruiza Zafona znajdziecie tutaj. Gorąco polecam!