Jo Nesbø po raz kolejny udowadnia, że Skandynawowie to jedyni z najlepszych autorów kryminałów na świecie. Mimo codziennej radości życia, ich umysły potrafią udawać się w naprawdę krwawe i mroczne rejony. W swojej nowej powieści Pragnienie Nesbo rzuca Harry’ego w sam wir niezwykle brutalnych morderstw, których ofiarami padają kobiety, umawiające się na randkę przez Internet. Jak tym razem z tą niezwykle brutalną sprawą poradzi sobie nasz nieco ekscentryczny i niezwykle charyzmatyczny bohater?

Pragnienie Nesbo czyli, jakich wyborów dokona Harry?

W jedenastym tomie serii z Harrym Holem, udajemy się wprost na miejsce niezwykle brutalnych morderstw. Zespół dochodzeniowy prowadzony przez Katrine Bratt nie potrafi trafić na żaden sensowny ślad, tymczasem wiadomo już, że policja ma do czynienia z seryjnym mordercą. Miejsca zbrodni są wstrząsające, nawet dla doświadczonych stróżów prawa. Główny szef policji, Mikael Bellman musi coś wymyślić. Tym bardziej, że na szali stoi jego prawdopodobny awans. Decyduje się ponownie włączyć do sprawy Holla, gdyż wie, że bez niego śledztwo prawdopodobnie nie posunie się do przodu. Tymczasem Harry jest bardzo szczęśliwy u boku swojej wybranki Rachel, z którą wiedzie spokojne życie w Holmenkollen. Powrót na miejsca krwawych zbrodni, nie należy teraz do jego życiowych priorytetów.

Jednak pewne okoliczności zmuszają Harry’ego do włączenia się do tego śledztwa. Okazuje się, że seria brutalnych morderstw może mieć związek, ze sprawą, którą detektyw już kiedyś prowadził. Teraz będzie musiał nie tylko “wejść” w umysł psychopatycznego mordercy i starać się zapobiec kolejnym zbrodniom, ale także dokonać niezwykle trudnych wyborów: praca czy rodzina.

Nesbo czyli, jak trzymać poziom od 20 lat.

Niezwykłą zaletą twórczości Jo Nesbø jest konsekwencja z jaką autor od niemal 20 lat utrzymuje wysoki poziom kolejnych książek serii. Ponadto pozostaje wierny cechom głównego bohatera, które tak cenią u niego jego fani. W “Pragnieniu”, Harry powraca, ten sam z krwi i kości, nieco ekscentryczny, pełny sarkastycznych uwag i specyficznego poczucia humoru. Sama książka to jak zwykle zapis niezwykle skomplikowanej i fascynującej intrygi kryminalnej, pełnej zaskakujących wątków i zwrotów akcji. Czyli Jo Nesbø w życiowej formie!

Na co dzień Nesbø mieszka w Oslo i oprócz pisania krwawych kryminałów zajmuje się także tworzeniem muzyki (śpiewa w norweskim zespole rockowym Di Derre). Co ciekawe z wykształcenia jest ekonomistą. Z ciekawostek warto dodać także, że autor pisze książki dla dzieci. W 2007 ukazał się pierwszy tytuł z serii Doktor Proktors Prompepulver (polski: „Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek”).

Polska premiera książki “Pragnienie” przewidziana jest na 29 marca tego roku, prawie na miesiąc przed wersją anglojęzyczną.

O NESBØ przeczytacie też w artykule: KOLEJNY KROK W SPRAWIE EKRANIZACJI „SYNA” JO NESBØ