Ciekawostki o książkach

Harry Potter – edycja z błędem warta ponad 20 tysięcy funtów!

Harry PotterHarry Potter – wydanie książki warte tysiące funtów

Chociaż J.K. Rowling oficjalnie już zapowiedziała, iż nie ma zamiaru kontynuować serii o Harrym Potterze, to na fanów ciągle czekają jakieś niespodzianki. Tym razem mamy dla was ciekawostkę dotyczącą pierwszego anglojęzycznego wydania Harry Potter and the Philosopher’s Stone. Okazało się, że w owej edycji, dokładnie na 53 stronie, występuje błąd. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że taka pomyłka istnieje jedynie w 500 egzemplarzach oprawionych twardą okładką. Wartość tych książek na rynku wzrosła już do ponad 20 tysięcy funtów.

Co sprawiło, że Bonhams Fine Books and Manuscripts oszacowało, iż wartość książki o Harrym Potterze wzrośnie do tak gigantycznej kwoty? Otóż, błąd, który można znaleźć jedynie w 500 pierwszych egzemplarzach dotyczy listu z Hogwartu. Czytelnicy w spisie, który informuje o tym, co należy zabrać ze sobą do szkoły magii i czarodziejstwa, znajdą podwojony komunikat o konieczności posiadania różdżki. Jak tłumaczy dyrektor Bonhams Fine Books and Manuscripts, Matthew Haley, fakt, iż taki błąd znalazł się właśnie w pierwszym wydaniu Harry’ego Pottera ma szczególną wartość dla miłośników serii o młodym czarodzieju. Stąd też wynika tak wysoka cena owej książki.

Wydanie Harry’ego Pottera, w którym znaleźć można błąd wart ponad 20 tysięcy funtów, pochodzi z roku 1997. Oznacza to, że ówcześni młodzi czytelnicy teraz są już dorośli. Jednak jak wiadomo, ulubione książki pozostają z nami bardzo długo, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabywcy pierwszej edycji o Harrym Potterze są szczęśliwymi posiadaczami, być może zapomnianej już książki, z dzieciństwa wartej aż 20 tysięcy funtów!