Histeryczki - recenzja książki

Histeryczki Roxane Gay, ważnej postaci w świecie amerykańskiego feminizmu, to zbiór niezwykłych opowiadań. To zbiór historii różnych kobiet, idących przez życie z doznaną krzywdą, dotkniętych przemocą. Z pewnością są to bohaterki bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem koloru skóry, statusu społecznego, wieku. Łączy je natomiast jedno – bagaż ciężkich doświadczeń, z którym idą przez życie. Który gniecie ich plecy.

Autorka nie bała się poruszyć ciężkich, niewygodnych tematów jakimi jest gwałt, porwanie, zdrady, utrata dziecka. Skupia się na przyczynach ich zachowania, ale nie ocenia. Książka wzbudza ogromne zainteresowanie i kontrowersje.

Histeryczki – recenzja książki

Opowiadania pisane są w sposób bardzo realny, aczkolwiek zdarzają się tu elementy metaforyczne, jak w opowiadaniu „Requiem dla kryształowego serca”, gdzie poznajemy kobietę z kryształu. Być może dlatego, że jest taka delikatna, a przy tym piękna i nieskazitelna, jej mąż ma kochankę. Chyba dlatego, żeby nie skalać żony i jej doskonałości. Kolejna historia przedstawia historię kobiety, której mąż ma brata bliźniaka. Bohaterka ta udaje, że nie wie kiedy bracia zamieniają się rolami, a prawdą jest, że kocha tego drugiego. A on zdaje się kochać ją. Żyją jednak ciągle w takim kłamstwie.

Przypuszczam, że wiele z nas znalazłoby w tej książce historię znaną, swoją. I trochę otuchy. Bo chociaż bohaterki są krzywdzone, to znajdują w sobie siłę, by stawić czoła światu.

Z pewnością nie jest to lektura łatwa. Nie dałam rady przeczytać jej ot tak, bez przerw na oddech ze względu na mocny język, a przede wszystkim – mocne historie.

Książka jest uznawana za ważną w literaturze feministycznej, ale z ręką na sercu przyznam, że nigdy się tym tematem nie interesowałam. Niemniej jednak uważam ją za wstrząsającą, ze względu na poruszoną tematykę. To niezwykle trudna lektura, pokazująca, że przemoc wobec kobiet jest niestety ciągle powszechna. I to wcale nie w nierozwiniętych krajach trzeciego świata, czy jakkolwiek inaczej odległych od nas.

Książka z pewnością zostanie w Was na długo.

Moja ocena
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 7.5/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7.5/10
  • 9.3/10
    Czy treść zawarta w książce wzbudza emocje? - 9.3/10
7.9/10

Fragment recenzji

Histeryczki Roxane Gay to zbiór historii różnych kobiet, idących przez życie z doznaną krzywdą, dotkniętych przemocą. Z pewnością są to bohaterki bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem koloru skóry, statusu społecznego, wieku. Łączy je natomiast jedno – bagaż ciężkich doświadczeń, z którym idą przez życie.

To niezwykle trudna lektura, pokazująca, że przemoc wobec kobiet jest niestety ciągle powszechna. I to nie wcale w krajach nierozwiniętych, trzeciego świata czy jakkolwiek inaczej odległych od nas.
Książka z pewnością zostanie w Was na długo.