Ciekawostki o książkach

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru wędruje do Ameryki

622 tess

Znamy już pierwszego laureata Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, która jest przyznawana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału, wybitnym twórcom tego gatunku. Organizatorzy w tym roku postanowili wyróżnić Tess Gerritsen, popularną amerykańską autorkę kryminałów medycznych.

Tess Gerritsen urodziła się w 1953 roku w San Diego. Ukończyła studia na Stanford University oraz University of California, gdzie zdobyła zawód lekarza internisty. Przygodę z pisaniem Tess rozpoczęła podczas urlopu macierzyńskiego, wygrywając stanowy konkurs powieści fikcyjnej, organizowany przez magazyn Honolulu. Natomiast jej debiut literacki miał miejsce w 1987 roku, wydając romans kryminalny – Telefon po północy. Prawdziwy sukces przyniósł jej jednak dopiero pierwszy thriller medyczny z 1996 roku – Dawca. Trafił on na listę bestsellerów New York Times i sprawił, że Tess Gerritsen stała się rozpoznawalną i cenioną pisarką na całym świecie.

Rozwój kariery pozwolił jej na porzucenie pracy lekarza i dał możliwość całkowitego oddania się pisarstwu. Dotychczas napisane przez nią książki opublikowane zostały w 40 krajach, rozchodząc się w ponad 30 milionowym nakładzie. Na polski rynek książki trafiło do tej pory 25 powieści autorstwa Tess Gerritsen.

Obierając Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, amerykańska pisarka dołączy do takich laureatów jak: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesbø, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i Håkan Neseser.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się, jak co roku, we  Wrocławiu i  zaplanowany jest od 30 maja do 5 czerwca.  Z kolei termin wręczenia nagrody Tess Gerritsen wyznaczony jest na 4 czerwca. W tym dniu planowane jest również spotkanie autorki z jej wiernymi czytelnikami i fanami. To doskonała okazja, by zdobyć autograf na książce lub zrobić klasyczne selfie.