Jak czytać książki, gdy masz mało czasu? Praktyczne porady dla zapracowanych
Czasami może być trudno dopasować czytanie do napiętego harmonogramu. Niezależnie od tego, czy nie masz czasu, bo uczysz się lub studiujesz, czy trudno ci znaleźć czas, bo pracujesz, te wskazówki pomogą ci wygospodarować trochę więcej czasu na czytanie.
Do czytania można się przygotować. Możesz przygotować swój umysł i ciało oraz wyznaczyć sobie cel na dany dzień
Pierwszym krokiem jest przygotowanie. Jeśli zamierzasz czytać, wyznacz sobie cel na dany dzień. Możesz zdecydować, się sięgnąć po książkę o określonej porze rano lub wieczorem. Spróbuj przeznaczyć choćby 15 minut dziennie. Z góry załóż sobie, jak długo możesz danego dnia czytać. Możesz to robić tak długo lub tak krótko, jak chcesz. Ważne jest, aby ustawić czas, który pasuje do czasu, jakim danego dnia dysponujesz. Nie zwlekaj i zacznij już dziś.
Wybierz ciche miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo światła, bo czytanie przy złym oświetleniu jest niezdrowe dla wzroku, często przemęczonego wpatrywaniem się w ekran komputera lub laptopa przez cały dzień.
Dzięki regularności zrobisz z czytania swój nawyk.
Czytanie w łóżku przed pójściem spać to sposób na dobre zakończenie dnia
Czytanie w łóżku przed pójściem spać to świetny sposób na dobre zakończenie dnia. To dobry sposób na relaks i odprężenie, pomagający wyciszyć się przed snem.
Jednak, gdy masz za sobą męczący dzień, istnieje spore ryzyko, że zaśniesz nad książką. Dlatego książkę zabieraj ze sobą do łóżka tylko wtedy, kiedy masz w sobie jeszcze trochę energii do spożytkowania.
Pomyśl o audiobookach
Jeśli jesteś zapracowaną osobą i nie masz czasu na czytanie, audiobooki mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Możesz ich słuchać, kiedy robić coś innego: sprzątasz lub prowadzisz samochód.
Audiobooki pozwalają na wielozadaniowość, ponieważ skupiasz się na kilku rzeczach jednocześnie.
Kiedy masz mało czasu, możesz czytać książki, które są krótkie
Jeśli masz mało czasu, możesz wybierać krótkie książki lub zbiory opowiadań. Dzięki temu poświęcisz mniej czasu na dotarcie do końca historii i nie będziesz długo odkładać w czasie satysfakcji, jaką daje przeczytanie ostatniej strony.
Jeśli jednak chcesz przebrnąć przez treść dłuższej książki, dawkuj sobie rozdziały. Nie zniechęcaj się i nie przejmuj tym, że jej przeczytanie zajmie ci sporo czasu.
Nie wiesz, jaką książkę złapać na początek? W poszukiwaniu czytelniczych inspiracji możesz sprawdzić, jakie nowości wybierają inni: Nowości w TaniaKsiazka.pl.
Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne i pomogą ci czytać więcej książek. Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące innych sposobów na wciśnięcie czytania w napięty harmonogram, podziel się nimi. 🙂
Sprawdź też: