Książki biograficzneRecenzje

Kobieta, którą pokochał Marszałek. Recenzja książki Katarzyny Drogi

Kobieta, którą pokochał Marszałek Katarzyna Droga

Kobieta, którą pokochał Marszałek to wyjątkowa książka o zapomnianej bohaterce batalii o niepodległość – Aleksandrze Piłsudskiej. Katarzyna Droga odtworzyła losy tej niezwykłej konspiratorki, matki, żony i wojowniczki. Powstała z tego poruszającą opowieść o codziennym bohaterstwie, bezgranicznej miłości do ojczyzny oraz trudnym uczuciu do Ziuka – Polaka, który równo sto lat temu wywalczył nam wolność.

Kobieta, którą pokochał Marszałek – zapomniana superbohaterka

Kto z nas słyszał o Oli Piłsudskiej? Dlaczego podręczniki historii zajmują się jedynie jej mężem – Józefem Piłsudskim? Gdzie pamięć o wysiłkach kobiet, które z narażeniem życia, na równi z mężczyznami walczyły o Polską niepodległość?

Na szczęście mamy autorki takie jak Katarzyna Droga. Pisarki, które postanawiają przedzierać się przez zakurzone archiwa i odkopywać z zapomnienia prawdziwe bohaterki. Jedną z nich jest właśnie Ola Piłsudska. Dziewczyna, która zamiast haftować serwetki, zaszywała w gorsecie laski dynamitu. Spódnica zaś służyła jej nie do zaprezentowania najnowszej mody, a przemycania rewolwerów.

Jej losy to jedna z bardziej inspirujących historii, jakie czytałam. Aż dziwne, że Ola Piłsudska, szefowa pierwszej w historii Polski (a może i świata) kobiecej służby w wojsku, nie jest powszechnie znaną, polską superbohaterką.

Kobieta, którą pokochał Marszałek – miłość w cieniu ojczyzny 

Dzisiaj o Oli powiedzielibyśmy, że była fajterką. Nie przejmowała się konwenansami, walczyła o równość oraz prawa kobiet. Była wykształcona i postępowa, a przy tym skromna oraz wrażliwa na drugiego człowieka.

Los chciał, że zakochała się w najważniejszym polityku w państwie. Z wzajemnością. Problem w tym, że Józef Piłsudski miał na głowie nie tylko swoją pierwszą żonę, ale i przyszłość całego narodu.

Jak można się domyśleć, lata konspiracji, a potem wojny nie były najlepszym czasem na miłość. Jednak uczucie skazane na porażkę przetrwało, najpierw więzienną rozłąkę, potem bitewne pola, a na końcu cięte języki rodaków.

Aleksandra i Katarzyna

Pewnie nie spodziewacie się, że śledzenie kolei losów państwa Piłsudskich może być fascynujące. Lata I Wojny Światowej to odległa przeszłość, a postacie z tamtej epoki są jedynie nazwiskami na kartach historii. Nic bardziej mylnego…

Po lekturze Opowieści o Oli Piłsudskiej jestem pod wrażeniem dwóch kobiet. Po pierwsze głównej bohaterki, która urzekła mnie swoim sposobem postrzegania świata. Po drugie samej autorki. Katarzyna Droga uczyniła bowiem historię Pierwszej Damy II RP książką, od której ciężko się oderwać.

Autorka zastosowała w niej ciekawy zabieg. Nie napisała suchej biografii i część historii sfabularyzowała, dodając dialogi. Dzięki temu opowieść nabiera ciekawej dynamiki. Czyta się to o niebo lepiej niż zwykłe książki biograficzne!

Wyraźnie czuć też pozytywny stosunek pisarki do żony Piłsudskiego. Droga wykazała się w tej kwestii wielką wrażliwością, ale nie popadła w skrajności. Obraz Oli na szczęście nie jest wyidealizowany. Mimo to Czytelnik z marszu obdarza ją sympatią, z ciekawością śledząc jej życiorys.

Kobieta, którą pokochał Marszałek – sensacja i romans w jednym

Kobietę, którą pokochał Marszałek polecam wszystkim zainteresowanym opowieściami o nietuzinkowych kobietach. Ta książka to połączenie biografii z powieścią sensacyjną i romansem. Świetnie oddaje ducha epoki i w przystępnej formie sprzedaje porządny kawałek historii!  

Kup książkę Kobieta, którą pokochał Marszałek Katarzyny Drogi w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto, by historię tej osoby poznał każdy czytelnik, bez względu na zainteresowania? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Kobieta, którą pokochał Marszałek to wyjątkowa książka o zapomnianej bohaterce – Aleksandrze Piłsudskiej. Katarzyna Droga odtworzyła losy tej niezwykłej konspiratorki, matki, żony i wojowniczki. Powstała z tego poruszającą opowieść o codziennym bohaterstwie, bezgranicznej miłości do ojczyzny oraz trudnym uczuciu do Ziuka – Polaka, który równo sto lat temu wywalczył nam niepodległość.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)