PoradnikiRecenzje

Książka Jak przeżyć koniec świata? Recenzja

Książka Jak przeżyć koniec świata to praktyczny poradnik survivalowy, który może przygotować nas na każdą ewentualność, jaką może przynieść nam świat. To jak? Jesteś gotowy na survival?

Preppersi, czyli gotowi na wszystko

Czy wiesz kim są preppersi? To osoby dążące do pełnej samodzielności i samowystarczalności, która nie jest zależna od technologicznych i cywilizacyjnych zdobyczy. Oznacza to umiejętność przetrwania bez dostępu do pieniędzy, paliwa, elektryczności, sklepów, czy też innych ludzi. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe!

Preppers jest osobą, która zawczasu przygotowuje się na ekstremalne warunki oraz skrajne sytuacje. Dlatego kiedy nadejdzie kataklizm, wybuchnie wojna lub nastąpi awaria w dostawie prądu, będzie miała zapewne nie jeden, a trzy plany awaryjne.

Książka Jak przeżyć koniec świata dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Brzmi jak przesada? Co prawda życie w nieustannej gotowości oczekując na wielki kryzys brzmi jak średni pomysł na zachowanie kondycji psychicznej. Niemniej jednak zrównoważone podejście emocjonalne, zdobywanie wiedzy i umiejętność racjonalnej reakcji w dobie kryzysu są nieocenione!

Survival nie tylko dla wybranych

Wystarczy zaledwie kilka dni, w których zostalibyśmy pozbawieni dostępu do elektryczności, bieżących źródeł wody lub zapasów żywności, a świat znalazłby się na krawędzi szaleństwa. Nie wierzycie?

Wyobraźcie sobie gotowanie obiadu bez kuchenki, dostępu do bieżącej wody, z tego, co obecnie znajduje się w lodówce. Pamiętaj też, że ta nie działa i macie niewiele czasu, zanim żywność ta stanie się niezdatna do spożycia. Toalety przestały działać, sklepy zostały splądrowane, a wielka masa ludzi przemieszcza się w stronę terenów wiejskich taranując wszystko po drodze.

Panika jest niestety słabym doradcą. Zwłaszcza jeśli walczymy o przetrwanie. Bez umiejętności przetrwania poza systemem, powrót na łono natury może stać się dla nas wyrokiem śmierci, a kierując się chęcią przeżycia, możemy odtrącić ideę współpracy z innymi. Ta zaś jest jednym z kluczowych aspektów survivalu. Jak więc nie popełnić takich błędów? Odpowiedź znajdziecie w książce Jak przeżyć koniec świata.

Zrób plan na niepewne czasy: Książka Jak przeżyć koniec świata

Autor, James Wesley Rawles, jest byłym oficerem wywiadu armii Stanów Zjednoczonych. Jest także światowej klasy preppersem i autorem bloga SurvivalBlog.com. To tam dzieli się na co dzień zdobytą przez siebie wiedzą i pomaga przygotowywać się do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach czytelnikom z całego świata.

Książka Jak przeżyć koniec świata jest zbiorem wszystkich esencjonalnych myśli i praktycznych porad, które można zastosować w survivalu. Jeśli myślicie, że nie można stworzyć preppersowej encyklopedii zawierającej się  ją w zaledwie 350 stronach – jesteście w błędzie. 🙂

Książka Rawlesa zaskoczyła mnie prawdziwą wszechstronnością. Po tytule spodziewałam się praktycznego wymiaru zawartej w niej wiedzy, niemniej jednak mimo tego znalazłam w niej mnóstwo aspektów, których nie brałam nawet pod rozwagę. Znajdziecie w niej 14 rozdziałów, z których dowiecie się jak stworzyć w pełni funkcjonującą bazę i być gotowym na niemal wszystko!

Książka Jak przeżyć koniec świata dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Fot. A. Alimowska

Moja opinia o lekturze

Na kartach książki znajdziecie możliwie wszystko, o czym należy pomyśleć w sytuacji kryzysu. Zapasy, strój taktyczny, narzędzia do samoobrony, informacje o hodowli i uprawie, pierwszą pomoc, czy ochronę przed kradzieżą zapasów. A to tylko kropla w oceanie wiedzy, jaką odkryjecie na stronach książki!

Ważną rzeczą, którą warto zaakcentować, a która wprost mnie oszołomiła, był wkład tłumaczy w przełożeniu książki na język polski. Wiele aspektów poruszanych przez autora dotyczy obcej nam nomenklatury. To również problem praw, które nie obowiązują w Polsce.

Podczas lektury byłam w nieustannym zachwycie nad gargantuiczną pracą Rafała Wierzbickiego oraz Tomasza Jurewicza. Nie tylko na bieżąco objaśniali niejasne zagadnienia, ale przekładali je również na naszą rzeczywistość. Dlatego z pełną śmiałością mogę powiedzieć, że to dzięki nim książka Walesa jest tak fenomenalna!

Książka Jak przeżyć koniec świata może okazać się Waszym najlepszym orędziem do walki z niespodziewanym kataklizmem. Może też być świetnym prezentem dla fana survivalu. Dlatego jeśli chcecie wyposażyć w nią swoją biblioteczkę lub obdarować kogoś bliskiego – tytuł znajdziecie tutaj.

Ania ocenia:
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam przełożenie języka i realiów książki na polski? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam aspekt praktyczny wiedzy zawartej w książce? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Książka Jak przeżyć koniec świata jest zbiorem wszystkich esencjonalnych myśli i praktycznych porad, które można zastosować w survivalu. Jeśli myślicie, że nie można stworzyć preppersowej encyklopedii zawierającej się  ją w zaledwie 350 stronach – jesteście w błędzie 🙂

Książka Rawlesa zaskoczyła mnie prawdziwą wszechstronnością. Po tytule spodziewałam się praktycznego wymiaru zawartej w niej wiedzy, niemniej jednak mimo tego znalazłam w niej mnóstwo aspektów, których nie brałam nawet pod rozwagę. Znajdziecie w niej 14 rozdziałów, z których dowiecie się jak stworzyć w pełni funkcjonującą bazę i być gotowym na niemal wszystko!