Książka na Narodowe Czytanie 2017 już wybrana! Jakiś czas temu informowaliśmy was, że prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby to naród wybrał lekturę na to ważne wydarzenie. W porozumieniu z gronem specjalistów stworzono listę czterech tytułów, spośród których można było zagłosować na jeden. Głosowanie trwało do 15 lutego 2017 roku. A teraz mamy przyjemność przedstawić wam zwycięzcę.

Książka na Narodowe Czytanie 2017 – co wybrali Polacy?

Jak się okazuje, w tym roku cała Polska będzie czytać Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Werdykt został ogłoszony 21 lutego bieżącego roku na uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Oto, jak wybór krajanów skomentował sam prezydent:

Naprawdę warto, po raz kolejny mam nadzieję bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu »Wesele« – tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać, przeczytać ją razem. Przypomnieć sobie te niezwykle ważne, niezwykle ciekawe strofy tego arcydramatu.

Podczas uroczystości, które odbywały się w Pałacu Prezydenckim, został również doceniony Wojciech Wencel – felietonista, poeta oraz krytyk literacki. Andrzej Duda wręczył mu Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególne zasługi w podnoszeniu językowej świadomości Polaków. To także nagroda honorująca osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do krzewienia kultury języka polskiego. Prezydent tak oto tłumaczył ów wybór:

Rzadko się zdarza, by poezja lub wiersze dzisiaj wywoływały dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość jest tak niezwykle interesująca i tak niezwykle ważna dla polszczyzny, a także bardzo często do wychowania młodego pokolenia.

Oczywiście Wojciechowi Wenclowi gratulujemy. Jego twórczość znajdziecie tutaj. Przypominamy jednocześnie, że książka na Narodowe Czytanie 2017 to Wesele Stanisława Wyspiańskiego.