Książka Szukając Alaski

John Green niewątpliwie zapisał się w historii światowej literatury swoim mega hitem Gwiazd naszych wina. Książka ma na największym portalu recenzenckim na świecie Goodreads.com ponad 2 miliony opinii! Szukając Alaski to z kolei drugi najsłynniejszy tytuł tego autora, chociaż jego wielka kariera zaczęła się dopiero po ogólnoświatowym sukcesie Gwiazd naszych wina. Po wielu latach fani w końcu doczekają się adaptacji książki, a autor zdradził, kto zagra role tytułowych bohaterów.

Książka Szukając Alaski na Hulu

Fani Szukając Alaski czekali bardzo długo na adaptację tej książki. Były takie momenty, kiedy wydawało się, że nigdy do niej nie dojdzie. Teraz wiemy, że adaptacja książki pojawi się w platformie streamingowej Hulu w formie ośmiu serialowych epizodów. Za projekt będzie odpowiedzialny Paramount Television. W główne role wcielą się młodzi aktorzy: Charlie Plummer jako Miles i Kristine Froseth jako Alaska. Aktorka może się już niektórym fanom seriali Netflixa kojarzyć z rolą w serii emitowanej za pomocą  tej platformy: Sierra Burgess jest przegrywem.

John Green powiedział o aktorach: “Oboje są niesamowicie utalentowani i co niemniej ważne bardzo przypominają mi bohaterów książki. Oboje są także jej fanami, co bardzo mnie cieszy.”

Książka Szukając Alaski, debiut literacki Greena ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak niewątpliwie pokazuje ona bardzo emocjonalne i prawdziwe, czasami także szokujące życie nastolatków. Pierwotnie w oryginale została wydana w 2005 roku, a dopiero siedem lat później stała się światowym bestsellerem. Trafiła na listę bestsellerów New York Times’a i tam została przez wiele lat. Zdobyła także ogromną liczbę ważnych nagród literackich.

 

Książka Szukając Alaski jak Buszujący w zbożu

Szukając Alaski to także książka porównywana do legendarnego Buszującego w zbożu JD Salingera, a teraz także do 13 powodów Jaya Ashera. Książka napisana jest z perspektywy Milesa Haltera, nastolatka, który wiedzie dosyć monotonne, nieobfitujące w szczególne wydarzenia, życie. Wszystko się zmienia, kiedy trafia do szkoły Culver Creek Boarding School, gdzie poznaje fascynującą i żywiołową dziewczynę, Alaskę.

Nowa koleżanka jest bardzo piękna, uwielbiana przez męską część szkoły i sprawia, że Miles poznaje smak pierwszej miłości. Jednak jego szczęście nie trwa długo. Wkrótce dochodzi do tragedii, która podzieli jego życie na “Przed” i “Po”. Szukając Alaski to opowieść o miłości, przyjaźni, ale też śmierci, stracie, szukaniu sensu, kiedy wydaje się, że nigdy się już go nie odnajdzie, o znaczeniu życia i o sztuce wybaczania.

“Żeby wyjść z labiryntu cierpienia, trzeba wybaczyć.”– Szukając Alaski

Niestety dla polskich fanów książki, na razie obejrzenie serii będzie dosyć problematyczne. Hulu to platforma działająca jak dotąd tylko w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Jest trzecią największą po Netflixie i HBO platformą streamingową na świecie. Być może przyjdzie czas, że pojawi się także w Polsce.

Czytaliście tę książkę? Co o niej sądzicie?