Książki biograficzne – gorące nowości!
Książki biograficzne to zestawienie, które zainteresuje każdego miłośnika tego typu literatury. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele reportaży i wszyscy ci, którzy po prostu poszukują literatury faktu. Wśród zaprezentowanych dziś pozycji znajdziecie nie tylko zagraniczne hity, ale również polskie bestsellery. To w przeważającej część nowości, dostępne już na rynku. Jest też jednak propozycja, która dopiero pojawi się w sprzedaży. O tych książkach jest głośno w kraju i na świecie nie bez powodu. Zatem koniecznie sprawdźcie i przekonajcie się o ich fenomenie sami. Gwarantujemy, że nawet najbardziej wymagający odbiorcy znajdą w dzisiejszym zestawieniu coś dla siebie.
Książki biograficzne – Nobliści. Skandaliści
Sławomir Koper z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru szczerze i bez cenzury przedstawia polskich noblistów.
Maria Skłodowska-Curie romansowała z żonatym mężczyzną i słała mu pikantne listy. Henryk Sienkiewicz prowadził bujne życie uczuciowe, choć sam nie potrafił skonsumować własnego małżeństwa podczas podróży poślubnej. Władysław Reymont sfałszował orzeczenie lekarskie, by wyłudzić ogromne odszkodowanie. A Czesław Miłosz chwalił się przed kolegami swym wysokim poziomem testosteronu i podbojami erotycznymi wśród studentek. Poza tym życie Wisławy Szymborskiej również było pełne zawirowań i kontrowersji. Przekonajcie się sami, jak to naprawdę jest z tymi noblistami…
Książki biograficzne – Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego
Znany był ze swojego zaangażowania na rzecz organizacji charytatywnych, wpłacał pieniądze na rozmaite szczytne cele, fundował wakacje dzieciom, których rodzice nie mogli sobie na to pozwolić. Z tych powodów ksiądz cieszył się pokaźnym gronem oddanych zwolenników, którzy widzieli w nim ucieleśnienie katolickiego miłosierdzia.
W związku z tym wielkim zdziwieniem było dla wielu to, co naprawdę działo się na plebanii kościoła św. Brygidy. Ofiary, które przez wiele lat siedziały w ukryciu, bojąc się wyjawić prawdę o swoim prześladowcy z młodości, przestały się kryć i zaczęły mówić głośno o niewygodnych dla Kościoła faktach. Tym samym książka przedstawia prawdziwe historie dzieci, zarówno dziewczynek, jak i chłopców, które w okresie swojego dojrzewania miały kontakt z księdzem Jankowskim. I zostały przez niego brutalnie wykorzystane. Każda kolejna historia obala legendę ks. Jankowskiego: społecznika i przyjaciela wszystkich biednych, chorych i słabych. Odsłania natomiast jego drugą twarz i ciemną sferę życia, która kazała mu krzywdzić zupełnie niewinne dzieci. Wszystko umiejętnie tuszowane przez Kościół katolicki, stawiający wyżej swoje imię niż dobro parafian.
Książki biograficzne – Leonardo da Vinci
Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść. W związku z tym po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Poza tym warto dodać, że książka ma aż 800 stron i liczy 150 kolorowych ilustracji!
Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych, której symbolem stał się Człowiek witruwiański, uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.
Książki biograficzne – Ludzie ze złota
Dziennikarze „Przeglądu Sportowego” przeprowadzili wywiady z 21 siatkarzami. Rozmawiali o ich życiu zawodowym i osobistym, o ich pasjach, o trudnej i często krętej drodze na szczyt. Udało im się osiągnąć pozytywne nastawienie rozmówców do całego projektu, a ci z entuzjazmem opowiadali o rzeczach, o których nigdy wcześniej publicznie nie rozmawiali. Na przykład Michał Winiarski bardzo szczerze opowiadał o swoich problemach ze zdrowiem. Poza tym niezwykle ciekawą historię przedstawił też Damian Schulz.
Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów było złoto. Choć początkowo bohaterami książki mieli być członkowie dwóch ekip, które sięgnęły po tytuły mistrzów świata, to ostatecznie do czempionów z 2014 i 2018 roku dołączyli też zdobywcy olimpijskiego sukcesu z 1976 roku.
Książki biograficzne – Wojenne siostry
Siostra Wanda siedziała na drewnianym krześle w kuchni, wokół chodziło dwóch wściekłych gestapowców. Modliła się tylko o jedno. Żeby nie kazali jej wstać. Pod krzesłem, zasłoniętym jej habitem, kuliła się mała dziewczynka, żydowska sierota, którą siostry już raz uratowały przed śmiercią.
Siostry wiedziały, że rozochoceni, pijani sowieccy żołnierze nie odpuszczą. W związku z tym zdecydowały, że czas uciekać. S. Adelgund już miała do nich dołączyć, gdy usłyszała krzyki przerażonych dziewcząt. Żołdacy zagonili cztery nastolatki do piwnicy. Adelgund nie mogła zostawić dziewcząt na pewną śmierć. Odważnie poszła za nimi do piwnicy. Dziewczętom udało się uciec. Adelgund znaleziono zgwałconą i bestialsko zamordowaną dwa dni później.
Książka dostępna od 17 października 2019 roku.
Książki biograficzne – Norman Davies. Sam o sobie
Kiedy się urodził, mama karmiła go za pomocą wiecznego pióra z pompką. Nie wierzono, że przeżyje. Uwielbiał podróże i świeże powietrze. Po studiach na Oksfordzie chciał zostać przewodnikiem górskim. Sport miał we krwi. Poza tym nie znosił wylegiwania się na plaży, za to uwielbiał samodzielnie prać koszule w wannie i prasować je, stojąc na balkonie z widokiem na Pacyfik.
Wybitny historyk, autor przełomowego Powstania ’44, jeden z najlepszych znawców Europy Wschodniej. Wnikliwy obserwator rzeczywistości, po raz pierwszy opowiada tak osobistą historię: o rodzinie, dorastaniu w Bolton, karierze nauczyciela, związkach z Francją i Polską, samochodach, futbolu, trudnych decyzjach, odważnych celach. Wszystko w charakterystycznym, erudycyjnym Daviesowym stylu. Pełnym anegdot i z szerokim tłem historycznym, a także z ostrym realizmem. Bez grama idealizacji, za to ze szczyptą angielskiego humoru.
Książki biograficzne – Nieprawdopodobna przyjaźń
Ta podwójna biografia przedstawia burzliwe życie Rut Dajan – założycielki słynnego izraelskiego domu mody i Raymondy Tawil – palestyńskiej dziennikarki i feministki. Połączyła je przyjaźń, która pokonała wszelkie uprzedzenia i przezwyciężyła wiele przeciwności w kraju rozdartym wojną. Autor Anthony David, nagradzany biograf i historyk, na podstawie wywiadów z bohaterkami, a także dzięki ich pamiętnikom i dziennikom w wartki i fascynujący sposób opowiada piękną historię pojednania i nadziei. Historię rozgrywającą się w atmosferze niekończącego się konfliktu bliskowschodniego.