Książki dla dzieci o ciele człowieka
Jeżeli macie w swoich domach malucha, to na pewno nie raz, nie dwa dziecko zaskoczyło was swoim głodem informacji o… dosłownie o wszystkim. Tam, gdzie brakuje wiedzy, zaczyna rządzić dziecięca konfabulacja oparta nie tyle o logikę, ile myślenie w kategoriach magii… Wydaje mi się, że prym w tym wiodą przedszkolaki. Tak się składa, że po ostatniej rozmowie z synkiem na temat tego, jak to się dzieje, że czujemy dotyk, ból i jego (dość zbliżonej do prawdy) teorii o niebieskich nitkach w ciele, które w czuciu pomagają, postanowiłam poszukać odpowiedniej książki dla dzieci o ciele człowieka.
Dziecięcy głód informacji o świecie, o tym jak wszystko działa jest czymś naturalnym. Jestem pewna, że warto go podsycać a później nasycać, i w tym celu zapewniać dzieciom źródła rzetelnej wiedzy. Bo dzieci i tak tłumaczą sobie wszystko na swój sposób, a później zaskakują (nieraz nieco makabrycznymi z dorosłego punktu widzenia) rewelacjami, np. o szkielecie pływającym we krwi 🙂 Dlatego przygotowałam wam i — nie ma co ukrywać — też sobie zestawienie ciekawych książek o ciele człowieka dla dzieci.
Książki dla dzieci o ciele człowieka
Moje ciało (seria Biblioteczka CzuCzu)
Zacznę od książeczek dla maluszków. Moje ciało z edukacyjnej serii biblioteczka CzuCzu to kartonowa książeczka-rozkładanka dla dzieci powyżej 1. roku życia. Na 14 wyraźnych ilustracjach pokazane są części ciała. Dziecko uczy się je rozpoznawać, a później nazywać. Książeczkę można znaleźć tutaj.
Moje ciało Nathalie Choux (seria Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka)
Atutem kartonowej książeczka Moje ciało z Akademii mądrego dziecka są ruchome elementy. To książeczka z typu „przesuń paluszkiem”, więc dziecko podczas jej oglądania bezpośrednio wchodzi w interakcje z ilustracjami. To też propozycja dla maluszków. Co ważne, książeczka nie tylko wspiera rozwój mowy dziecka, ucząc określania części ciała, ale też pomaga w trenowaniu małej motoryki. Moje ciało z ruchomymi elementami możecie znaleźć w tym miejscu.
Gen-ichiro Yagyu – seria Moje ciało
Mój przedszkolak uwielbia książki z tej serii. Gen-ichiro Yagyu skupiając się na wyjaśnianiu zagadnień związanych z ciałem nawiązuje do tego, co na dany temat myślą dzieci. Odwołuje się do tych dziecięcych domniemań, o których pisałam wcześniej. Dlatego momentami bywa naprawdę zabawnie. To właśnie od tych książek u mojego synka zaczęła się ciekawość dotycząca tego, jak właściwie działa ciało i co się skrywa pod skórą. Dodatkowy plus za ilustracje à la ręką dziecka. Książki Yagyu możecie znaleźć w tym miejscu.
Ciało człowieka (seria Pierwsza encyklopedia od wyd. Wilga)
Właśnie w ten sposób od tego, co jest na zewnątrz, doszliśmy do tego, co w środku. Encyklopedia Ciało człowieka została stworzona z myślą o przedszkolakach, więc poszczególne zagadnienia są wytłumaczone w taki sposób, żeby dzieci nie miały problemu z ich zrozumieniem.
Jak to się dzieje, że czujemy smaki? Czym się właściwie różnią chłopcy od dziewczynek? W jakim celu myjemy ręce? Jak nazywają się najważniejsze kości w ciele człowieka? Dociekliwy przedszkolak znajdzie w tej książce odpowiedzi na te i jeszcze więcej pytań. Książkę możecie znaleźć w tym miejscu.
Anatomia. Obraz ludzkiego ciała, Helene Druvert
Ta książka o ciele człowieka dla dzieci spodobała mi się najbardziej. Z jednej strony dlatego, że jest bardzo ładnie zilustrowana i pięknie wydana. Dodatkowy atutem są ruchome elementy ilustracji: klapki, okienka, ażurowe ryciny itp. dzięki którym dziecko łatwiej sobie zobrazuje, co i gdzie właściwie w ciele człowieka się znajduje. Książkę możecie znaleźć tutaj.
Gabinet anatomii, Kate Davies
W książce Katie Davies znajdziecie dość szczegółowe, realistyczne i opisane szkice anatomii człowieka. Warto zauważyć, że są stylizowane na klasyczne ryciny anatomiczne. Dodatkowym atutem książki są kolorowe ilustracje, które mamy oglądać przez załączone do książki kolorowe okulary. Wtedy na jednej ilustracji odkryjemy trzy różne. Znajdziecie tu dziesięć rozdziałów, a każdy poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z ciałem człowieka, jego działaniem i funkcjonowaniem. To książka, która może być pomocna w nauce i raczej jest skierowana do starszych dzieci. Książkę Gabinet anatomii możecie znaleźć tutaj.