Bestsellery i zestawieniaLiteratura piękna

Książki, które musisz znać, by być na bieżąco z najlepszą polską literaturą

Premiery, zapowiedzi, spotkania autorskie i nagrody – polska literatura mknie do przodu, nic nie robiąc sobie z ponurych statystyk czytelnictwa. Nie sposób zapoznać się ze wszystkimi nowościami, dlatego poniżej subiektywne zestawienie czterech ciekawych i wartościowych pozycji ostatnich miesięcy. Wśród nich znajdziecie świetnie napisane powieści, przejmujące reportaże i prozę poetycką. Te książki po prostu trzeba znać!


Król
Król
, Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch, po sukcesie Morfiny i Dracha, zdecydowanie nie ma zamiaru opuszczać czołówki najlepszych polskich pisarzy. Jego książki to dopracowane w każdym calu perełki, zadziwiające przemyślaną formą i mocną fabułą, a także szczegółowym researchem, który tworzy przed oczami czytelnika sugestywny obraz opisywanej epoki. W Królu tym razem przenosimy się do przedwojennej Warszawy, rządzonej przez gangsterów, targanej rodzącym się faszyzmem i polsko-żydowskimi napięciami. Twardoch w wywiadzie dla portalu Onet stwierdził jednak, że nie to stanowi główną siłę napędową powieści. Wspomniane wątki były dla autora jedynie dobrym pretekstem do stworzenia studium… przemocy. Bo to właśnie zadawanie sobie bólu na różne, wymyślne sposoby, a także niemożność uwolnienia się z układu kat-ofiara, nakręca bohaterów Króla. Najnowsza powieść Twardocha już przez wielu została okrzyknięta najlepszą w jego dorobku. Nie można jej przeoczyć!


Ślady
Ślady
, Jakub Małecki

Jakub Małecki to kolejny, ciekawy twórca młodego pokolenia. Krytyka literacka zwróciła na niego uwagę przy okazji Dygotu, powieści o dwóch naznaczonych przez odmienność rodzinach, zmagających się z dziejowymi zawieruchami i klątwami. Teraz na rynek trafiła następna, świetnie napisana książka Małeckiego. Ślady to proza z pogranicza powieści i zbioru opowiadań, traktująca o ludzkim życiu. Jakkolwiek wytarte byłoby to stwierdzenie, dobrze pasuje do bohaterów Małeckiego. A są nimi zwykli ludzie, zbliżeni do siebie siatką różnych powiązań – śmierci, konotacji rodzinnych i tragicznych przeżyć. Ślady można więc czytać jako odrębne historie albo jedną wspólną całość. Na jakąkolwiek formę odbioru zdecyduje się czytelnik, w tych drobinkach zawsze znajdzie opowieść o uniwersalnym doświadczeniu egzystencji. Ta lektura nie jest jednak miła. Bije z niej ogromny chłód i strach, które potrafią uderzyć w nasze najczulsze, emocjonalne punkty. Dlatego Ślady to książka dla odbiorców oczekujących od sztuki głębokiego poruszenia.


Nakarmić kamień
Nakarmić kamień
, Bronka Nowicka

W propozycjach książek zasługujących na miano najlepszej polskiej literatury nie mogło zabraknąć zdobywczyni tegorocznej Literackiej Nagrody Nike. Nakarmić kamień to debiut Bronki Nowickiej, na który składa się kilkadziesiąt krótkich, napisanych z wielkim wyczuciem i szacunkiem do słowa, próz poetyckich. Ten niepopularny we współczesnym literackim świecie gatunek, w większości zagarniętym przez powieść i reportaż, stanowi niemałe wyzwanie dla czytelnika. Bohaterką utworów jest mała dziewczynka, która filtruje otoczenie wszystkimi zmysłami. Nie poznaje go jednak w pełni – myślą przewodnią autorki jest bowiem stwierdzenie, że świat nie jest nam dostępny, nie odsłania się w całości, a jedynie we fragmentach, zapisanych w przedmiotach, wspomnieniach, innych ludziach. Książka zdecydowanie dla czytelników lubujących się w tworzeniu własnych interpretacji.


Polska odwraca oczy
Polska odwraca oczy
, Justyna Kopińska

Tym razem coś dla fanów literatury faktu. Justyna Kopińska to dziennikarka śledcza, chętnie nagradzana w kraju i poza jego granicami. Jako pierwsza Polka zdobyła European Press Prize, najważniejsze wyróżnienie dla dziennikarza naszego kontynentu, nazywane europejskim Pulitzerem. Kopińska uważa, że dziennikarstwo to misja, która realnie może wpływać na świat. Dlatego jej reportaże nie są jedynie diagnozą rzeczywistości. Pierwsza książka autorki, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadecie?, doprowadziła do nagłośnienia sprawy domu prowadzonego przez siostry boromeuszki, w którym dochodziło do aktów przemocy i gwałtów. W kolejnej, Polska odwraca oczy, pisarka opisuje szokujące sprawy z ostatnich lat, ujawniając niewydolność krajowego wymiaru sprawiedliwości, wolącego tuszować niż karać. Mamy tu na przykład wywiad z żoną Mariusza Trynkiewicza, reportaż o szpitalu psychiatrycznym w Stargardzie Szczecińskim, w którym maltretowano nieletnich pacjentów czy historię tłumaczki zgwałconej przez kolegów, pracowników pogotowia ratunkowego. Nic tu nie jest fikcją, dlatego Polska odwraca oczy to lektura szokująca, tylko dla czytelników o mocnych nerwach.

Wszystkie wymienione książki możesz kupić w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>