Książka

Książki, które trzeba znać, by być na bieżąco z polską literaturą

Chcesz być na bieżąco z najnowszą literatura polską? Poniżej znajduje się lista 5 książek wydanych w ubiegłym roku, które trzeba znać.


sońka„Sońka”, Ignacy Karpowicz

W jednym z wywiadów Ignacy Karpowicz powiedział, że urodził się po to, żeby napisać „Sońkę”. Zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami książkę o wiejskiej, prostej dziewczynie, która podczas II wojny światowej zakochuje się w stacjonującym na Podlasiu niemieckim żołnierzu. Nie jest to jednak historia o pokonywaniu przeszkód na drodze do miłości. Karpowicz ucieka od wzruszających obrazków, które mogłyby się stać świetnym materiałem na kolejny kasowy film o wojnie albo cieszącą oko recenzentów i widzów sztukę teatralną. Świat Sońki jest okrutny i bezwzględny, nie ma w nim miejsca na sentymenty, a mała ojczyzna przypomina bardziej całkiem spore piekło. Sońka, staruszka i szeptucha opowiada historię swojej tragedii i poniżenia Igorowi, znanemu reżyserowi z Warszawy, który dzięki tej spowiedzi powraca do własnych korzeni i na powrót staje się Ignacym, chłopcem z podlaskiej wsi. Czy zderzenie tych dwóch światów będzie miało moc oczyszczenia?

wschód„Wschód”, Andrzej Stasiuk

Stasiuk wyrusza na Wschód. Ale nie ten bliski, tuż za granicą, tylko daleki i egzotyczny, a przecież tak znajomy. Podróżuje po to, by zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami dotyczącymi komunizmu i pokazać czytelnikom, jak bardzo jego pokolenie jest uwikłane we Wschód i wszystko to, od czego usilnie stara się odwrócić oczy i wymazać z pamięci. Obrazki z przeszłości, wspomnienia z dzieciństwa przeplatają się w toku opowieści z opisami miejsc, które odwiedza. Wędrówka służy rozpoznaniu nie tylko własnej tożsamości pisarza. Stasiuk zmusza do rewizji również swojego czytelnika. Wydaje się jednak, że ma on pewną przewagę: może spojrzeć na Polskę z dystansu kilku tysięcy  kilometrów. Lektura gęsta i momentami trudna, ale z pewnością warta zachodu.

drach

„Drach”, Szczepan Twardoch

Twardoch po sukcesie „Morfiny” musiał się liczyć z tym, że czytelnicy pokładają w nim wielkie nadzieje, a wydanym niedawno „Drachem” udowodnił, że ma już ugruntowaną pozycję wśród najlepszych polskich pisarzy. „Drach” jest jego zdecydowanie najbardziej osobistą książką, która, jak sam autor przyznaje, powstała z konieczności wyrzucenia z siebie ciężaru rodzinnych historii. Mimo że tworzywem literackim jest Śląsk i jego mieszkańcy na przestrzeni około stu lat, to pisarz woli widzieć w „Drachu” uniwersalną opowieść o mechanizmach rządzących ludzkim losem i światem. Książka stawia na poziomie formalnym pewien opór. Akcja rozgrywa się symultanicznie, losy poszczególnych bohaterów łączą się, dzieją jednocześnie w teraźniejszości i przeszłości, wpisując się w jeden wielki ciąg historii. Ponadto narracja i dialogi w języku polskim przeplatane są wstawkami niemieckojęzycznymi i elementami gwarowymi, które nie są tłumaczone. Mimo to książka porywa tym, co u Twardocha najlepsze: skrajnymi emocjami i głęboko ludzkimi namiętnościami.

w krainie czarów„W krainie czarów”, Sylwia Chutnik

Zwykli ludzie, zwykłe sprawy, zwykłe życie. Sylwia Chutnik w swojej książce „W krainie czarów” udowadnia, że historia każdego człowieka nigdy nie jest przeciętna i kryje w sobie wiele odcieni i smaków. Najczęściej jednak tych bolesnych i złych. Mamy więc Sylwię, która traci dziadka, Annę z mężem nierobem i chorą matką czy Bożenę z Poznańskiej, starą prostytutkę, która opowiada historię swojego życia. Pisarka z właściwą sobie empatią i zrozumieniem pochyla się nad codziennością, w której żyją duchy przeszłości i słychać echa nie tak dawnej wojny, a kraina czarów jest równie nieprzewidywalna i nieoczywista jak ta z opowieści Lewisa. Książka Chutnik skonstruowana jest z kilkunastu wcześniej publikowanych lub nie opowiadań autorki.

księgi„Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk

Kto chociaż trochę interesuje się polskim światem literackim wie, że ten rok zdecydowanie należał do Tokarczuk. Panorama XVIII-wiecznej Polski, rewers sienkiewiczowskiej „Trylogii”, sześć lat pracy i prawie tysiąc stron wymagającej, trudnej lektury. Wszystko, co mogłoby zachęcić czytelników, zostało już wielokrotnie powiedziane. Tak entuzjastycznie przyjęte „Księgi Jakubowe” po prostu trzeba przeczytać.


Wszystkie tytuły znajdziesz w księgarni TaniaKsiazka.pl >>