Artykuły

Książki, które zmieniły popkulturę

Książki, które zmieniły popkulturę

Jak nazywał się najsłynniejszy wampir świata? Kogo pierwszego pochowano żywcem? Dlaczego zabawa w Boga może skończyć się tragicznie? Dowiedz się, skąd pochodzą motywy, które do dzisiaj rozbudzają wyobraźnię pisarzy, filmowców i zwykłych śmiertelników. Przedstawiamy listę 5 książek, które trwale odcisnęły swoje piętno na współczesnej popkulturze.

Dracula – Bram Stoker (Sprawdź książkę)

Dzisiejsze wampiry w typie zabójczo przystojnego i łagodnego Edwarda Cullena ze Zmierzchu Stephenie Meyer niewiele mają wspólnego ze swoim pierwowzorem. Dracula był bowiem bezwzględnym, żądnym krwi starcem, który nie cofał się przed niczym, żeby upolować swoją ofiarę. Książka została opublikowana w 1897 roku i szybko stała się prawdziwą sensacją. Współcześnie uważana jest za arcydzieło i klasykę literatury grozy. Doczekała się kilkunastu ekranizacji, w tym najsłynniejszej w reżyserii Coppoli z 1992 roku. Na podstawie filmu powstał znakomity komiks autorstwa Roya Thomasa (scenariusz) i Mike’a Mignola (szkice). Dracula jest pozycją obowiązkową dla fanów wampiryzmu i naprawdę dobrych horrorów.

Dr Jekyll i Pan Hyde – Robert Louis Stevenson (Sprawdź książkę)

Ta krótka nowelka zrobiła zawrotną karierę. Po ilości filmowych adaptacji, piosenek i gier komputerowych, śmiało można powiedzieć, że trwa ona do dzisiaj, nieprzerwanie od ponad stu dwudziestu lat. Stevenson w doskonały sposób wykreował postać człowieka o podwójnej osobowości, wyprzedzając nieco psychologiczne prace Junga na temat archetypu cienia, czyli mrocznej strony ludzkiej natury. Szkocki pisarz udowodnił, że zło kryje się w każdym z nas. Spod jego działania nie jest wyłączony nawet szanowany londyński lekarz, który pod osłoną nocy zmienia się w bezwzględnego mordercę. Jak może skończyć się eksperymentowanie na własnej psychice?

Opowiadania – Edgar Allan Poe

Rzadko się zdarza, żeby sama postać pisarza budziła równie silne emocje, jak jego dzieła. Literaturoznawcy zajmujący się psychoanalizą do dzisiaj zadają sobie pytanie, jakie sekrety musiał skrywać Poe, skoro spod jego pióra wychodziły tak świetnie skonstruowane opowiadania o wyrafinowanych torturach, grzebaniu ludzi żywcem czy fascynacji rozkładającym się ciałem. Warto pamiętać, że jest on również twórcą postaci pierwszego detektywa, Augusta Dupina, na którym wzorowała się większość późniejszych autorów literatury detektywistycznej. Poe wniósł również pewne zasługi w rozwój science-fiction. Dzięki swojej pogmatwanej osobowości obrósł legendą, sam stając się bohaterem licznych utworów i filmów. Niektóre z jego opowiadań doczekały się ekranizacji. Do czytania szczególnie polecam: Beczkę Amontillado, Berenice, Studnię i wahadło, Czarnego kota, Przedwczesny pogrzeb, Zagładę domu Usherów.

Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz – Mary Shelley (Sprawdź książkę)

Jeśli po przeczytaniu tytułu w głowie pojawił Wam się obraz potężnego mężczyzny z nieco kwadratową, zielonkawą głową, to znak, że jesteście idealnymi konsumentami popkultury. Ale w książce Shelley Wiktor Frankenstein to naukowiec, który chcąc równać się Bogu, postanawia z fragmentów ludzkich ciał stworzyć człowieka. Spod jego rąk wychodzi monstrum, które pomimo swojego przerażającego wyglądu, kryje w sobie ludzkie uczucia. Liczne adaptacje filmowe, komiksy, parodie i bajki zrobiły z niego jednego z najpopularniejszych potworów świata, nieco zniekształcając i spłycając ten obraz. Godny uwagi jest horror z 1994 roku, w którym Robert De Niro wykreował nieco głębszy portret granego przez siebie eksperymentu „współczesnego Prometeusza”.

Wehikuł czasu – George Wells

Podróżowanie w czasie to popularny wątek w literaturze fantastycznej. Jednym z pierwszych autorów, który wsadził swojego bohatera do takiego wehikułu był w 1895 roku Wells. Naukowiec-podróżnik przemierza tysiące lat i ląduje w świecie zamieszkiwanym przez Elojów i Morloków – dwa zupełnie odmienne gatunki ludzi. Ich wzajemna wrogość miała obrazować ewolucję społeczeństwa podzielonego na niepracującą klasę wyższą i mieszkających pod ziemią, uciskanych robotników. W ten sposób Wells zawarł w utworze swoje poglądy na temat stosunków panujących w Europie pod koniec XIX wieku. Na kanwie Wehikułu czasu powstało wiele innych utworów, filmów, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych.

Jakie książki dodalibyście do tej listy?

[button url=”http://coprzeczytac.pl/wp-content/uploads/2014/06/Książki-które-zmieniły-popkulturę-Malwina-Szewczyk.pdf” target=”blank” background=”#ef702d” wide=”yes”]Pobierz artykuł w wersji pdf >[/button]