Książki medyczne – literatura faktu i popularnonaukowa
Książki medyczne to idealna propozycja dla wszystkich miłośników literatury faktu i reportaży. Również wielbiciele tytułów popularnonaukowych znajdą tu coś dla siebie. Tym samym jest to zestawienie książek, wśród których nawet najbardziej wymagający fan gatunku odnajdzie coś interesującego. Prezentowane przez nas lektury to w większości międzynarodowe bestsellery i hity. Nie zapomnieliśmy jednak także o polskich autorach. W związku z tym, między światowymi tytułami, znajdziecie również polskie perełki. Co łączy te książki oprócz tematu medycyny, funkcjonowania służby zdrowia i zdradzaniu tajników działania ludzkiego organizmu? Przede wszystkim fakt, iż ich publikacja wzbudziła wiele emocji wśród czytelników. A wszystko za sprawą nierzadko szokujących obrazów nie tylko polskiej, ale i światowej służby zdrowia i funkcjonowania przemysłu medycznego. Koniecznie więc sprawdźcie, co takiego dziś przygotowaliśmy!
Książki medyczne – sprawdź, co nowego!
Gdyby nasze ciało potrafiło mówić
Książkę napisał znany lekarz i dziennikarz, który w swojej publikacji tłumaczy zawiłości anatomii i fizjologii, a przy tym rozprawia się z popularnymi mitami dotyczącymi zdrowia. Ponadto demaskuje marketingowe oszustwa firm producentów suplementów i zdrowej żywności. A wszystko to w przystępny, zabawny i wciągający sposób.
Niewyjaśnione okoliczności
Za tytuł odpowiedzialny jest czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, doktor Shepherd. Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, jego zadaniem jest ustalić przyczynę zgonu. Autor udowadnia, że każda sekcja zwłok to nie lada zagadka kryminalna. I warto tutaj wspomnieć, że doktor Shepherd w swoim życiu przeprowadził ich ponad 25 tysięcy! Dzięki umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby?
Mózg. Granica życia i śmierci
Czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z szokującą historią Scotta, który przez 12 lat od uszkodzenia mózgu nie reagował na żadne bodźce. Nie odzywał się, nie poruszał, nie miał mimiki. Zdiagnozowano u niego stan wegetatywny. Jednak, kiedy trafił do doktora Owena, autora książki, okazało się, że przez ten cały czas był świadomy. Tym samym pacjent wszystko rozumiał, pamiętał, czuł, zdawał sobie sprawę z rzeczywistości. Przełomowe kilkudziesięcioletnie badania doktora Adriana Owena i jego zespołu doprowadziły do wykrycia „szarej strefy świadomości” oraz nawiązania kontaktu z będącymi w niej osobami.
Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera
Książka pokazuje świat, którym wizyta w szpitalu była najprostszym i najszybszym sposobem, by skończyć w grobie. Brak środków znieczulających, niskie kompetencje personelu pomocniczego oraz eksperymentalne podejście do tematu operacji to codzienność pacjentów przebywających w szpitalu. Uciekający przed swoim oprawcą pacjent? W XIX wieku nikogo to dziwiło. Amputacja stanowiła wówczas ulubioną metodę operacyjną niepiśmiennych adeptów sztuki chirurgicznej. W odpowiednim momencie pojawił się jednak doktor Joseph Lister, ojciec współczesnej antyseptyki i aseptyki. Jego nierówna walka ze starymi przekonaniami pozwoliła na uratowanie wielu milionów istnień.
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym
Autor książki, Paweł Kapusta prześledził ciąg skandalicznych absurdów i procedur, które utrudniają życie zarówno lekarzom, jak i pacjentom. A każde z nich jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia. Lekarze są chronicznie zmęczeni i nieustannie muszą mierzyć się z kłodami, które co raz podrzuca im pod nogi system. Nierzadko popadają w frustrację lub po prostu wyjeżdżają na Zachód. W tej książce dochodzą do głosu ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej i wreszcie pacjenci. To oni opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe.
Eksperyment
Głównym bohaterem książki jest Henry, który w wieku 27 lat został poddany eksperymentalnej terapii, która powinna wyleczyć go z epilepsji. W związku z tym lekarze wycięli mu część mózgu, odpowiadającą za pamięć i poczucie tożsamości. Właśnie z tego powodu każdego dnia zaczynał na nowo życie: dowiadywał się, kim jest, co go spotkało, kto należy do jego rodziny. Przez kolejne kilkadziesiąt stał się przedmiotem badań, jednym z materiałów doświadczalnych i osobą całkowicie pozbawioną wolnej woli. Prezentowana propozycja to książka Luke’a Dittricha, w której podejmuje temat granic w medycynie, których nie należy przekraczać.
Ginekolodzy
Czytelnicy znajdą tu opisy bulwersujących, a zarazem intrygujących przypadków medycznych. Do głosu dochodzą lekarze ginekolodzy. Jedni nie ukrywają swoich nazwisk, inni woleli wystąpić anonimowo. Jednak to nie jedyna perspektywa. Wśród tych opowieści znajdują się również sytuacje, widziane oczami pacjentek. Z tego powodu, z rozmów wyłania się szokujący opis środowiska, kształtowanego przez rozmaite, nie tylko już medyczne okoliczności.
Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy
To już druga część z bestsellerowego cyklu Mali bogowie. Autor, Paweł Reszka, opisuje swoje wrażenia z momentów, gdy podróżował karetką ze służbami medycznymi. W ten sposób mógł opisać problemy, jakie nieustannie nękały ich załogi. Reszka mówi o brakach kadrowych pośród lekarzy, przez które wiele osób musi pełnić kilkudziesięciogodzinne dyżury. To wiąże się z ogromnym przemęczeniem i łamaniem przepisów. Bo przecież nikt nie jest w stanie odpowiednio pełnić swoich obowiązków w stresie i przez nadmiar godzin. Ponadto autor wspomina również o wielu wezwaniach karetek, które na miejscu okazują się zupełnie bezzasadne.