Książki na prezent dla dzieci? Zdecydowanie tak! Amerykański fizyk i specjalista ds. edukacji, Shane Bergin, właśnie wyjaśnił, dlaczego czytanie książek wspólnie z dziećmi jest dla nich bardziej wartościowe, niż korzystanie przez nie z urządzeń elektronicznych. Więc, kiedy już niedługo będziecie wybierać prezenty na Mikołajki i na Święta dla swoich pociech, pamiętajcie, aby koniecznie znalazła się w nich książka.

Posłuchajcie, jak amerykański fizyk zapytany przez Business Insider opowiada o tym, jak książki rozwijają dziecięcą ciekawość:

Ogromną wartością płynącą ze wspólnego czytania książek z dzieckiem jest umożliwienie mu testowania nowych informacji i spostrzeżeń o świecie.

– powiedział dla Business Insider Shane Bergin, ekspert z University College Dublin.

Polega to na tym, że kiedy czytamy z dzieckiem książkę, ma ono możliwość weryfikowania usłyszanych informacji np. poprzez zadawanie nam pytań. Takiej możliwości nie oferują urządzenia elektronicznie, nawet te posiadające najprostszy na świecie interfejs. Urządzenia elektroniczne przekazują informacje jednostronnie. Kiedy rodzic czyta dziecku książkę następuje wymiana informacji, nazywana przez fachowców „dialogic reading,”, co można przetłumaczyć jako czytanie dialogowe.

Kolejny argument, dlaczego książki to wspaniały prezent dla dzieci

Poprzez zadawanie pytań, dziecko ma szansę zrozumieć i przetworzyć informacje o świecie, które otrzymuje. Może zadać pytanie dotyczące np. zdarzeń lub postaci występujących w książce, a rodzic udzieli mu odpowiedzi. Dzieci bardzo często poznając świat, oczekują odpowiedzi na jedne z najbardziej fundamentalnych pytań, takich jak: skąd jesteśmy, czym są planety i kosmos, kim są oni sami.

Bergin wyjaśnił też, że podczas czytania książki dzieciom następuje interakcja z samym rodzicem, a nie tylko z opowiadaną historią. W przypadku urządzeń, dzieci bardziej skupiają się na tym, jak to urządzenie działa. Podobnie, o dziwo, jest w przypadku eReaderów. Mimo, iż czytniki eBooków pozwalają czytać książki, zamiast np. oglądać bajki czy grać w gry, to wciąż postrzegane są przez dzieci jako urządzenia elektroniczne. Dzieci skupiają się przede wszystkim na obsłudze eReadera, a nie na samej wartości jaką jest czytanie.

Czytanie książek zamiast godzin spędzonych przed monitorem

Według najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat powinny przed monitorami urządzeń elektronicznych spędzać nie więcej niż godzinę dziennie. Dzieci młodsze niż 1,5 roku w ogóle nie powinny w ten sposób spędzać czasu. Udowodniono, że korzystanie z urządzeń elektronicznych odciąga dzieci od zabawy, spędzania czasu z rówieśnikami, a nawet od jedzenia czy snu.

Bergin wyjaśnił, że nie jest przeciwnikiem urządzeń elektronicznych, po prostu chciał zaznaczyć, jak ogromną rolę w życiu dzieci pełnią książki. Okazuje się, że mimo, iż nowoczesne urządzenia elektroniczne są coraz prostsze w obsłudze dla dzieci, nie powinny być przez nie nadużywane. Nawet najnowszej generacji urządzenia nie zastąpią zwykłej, wiekowej już (w historii człowieka) książki i jej roli w rozwoju dzieci. Jeżeli więc chcecie, aby Wasze dzieci wyrosły na mądrych i ciekawych świata dorosłych, rozwijajcie ich ciekawość, czytając wspólnie książki.

Książki będą wspaniałym i wartościowym pomysłem na prezent dla dzieci

Czytanie książek dzieciom to nie tylko rozwijanie ich ciekawości świata, poszerzanie ich wiedzy i zdobywanie większej ilości informacji. Czytanie poszerza także dziecięcą wyobraźnię, rozwija empatię u dzieci, zwiększa ich wrażliwość na świat i otoczenie. Pamiętajcie także, że wspólne czytanie z dziećmi to także szansa na wzmacnianie więzi z nimi, opowiadanie im o świecie i budowanie więzi, która będzie dla nich fundamentem na całe życie.

Nie zapomnijcie więc o książce, kiedy będziecie kompletować dziecięcą wyprawkę mikołajkową i świąteczną. 🙂 

O tym, jak ważne jest czytanie książek dla dzieci przeczytacie także w artykule: Książki dla dzieci, które rozwijają empatię.