Książki dla dzieci, które rozwijają empatię

Neil Gaiman, autor “Gwiezdnego Pyłu” podczas spotkania z Reading Agency wyjaśnił dlaczego, książki rozwijają u dzieci empatię. Powiedział, że oglądając telewizję tylko obserwujemy zdarzenia, które przytrafiają się innym. Natomiast czytając książkę nie tylko wkraczamy w świat bohatera, ale zaczynamy czuć jak on, odwiedzać miejsca, których nigdy byśmy nie zobaczyli, w końcu… stajemy się nim. I kiedy kończymy czytać, nie jesteśmy już tacy sami. Coś, malutki fragment naszego postrzegania świata bezpowrotnie się zmienia.

Z tego i z wielu innych powodów czytajmy dzieciom, zachęcajmy je do samodzielnego czytania. To nasz dar dla nich, na przyszłość.

Z naszej TanioKsiążkowej oferty wybraliśmy 6 książek, które szczególnie rozwijają u dzieci empatię. Są to tylko wybrane tytuły, ponieważ tak naprawdę każda pojedyncza książka wzbogaca świat dziecka i to w jaki sposób postrzega siebie i innych.

Sprawdźcie, która książka jest naszym numerem 1 w tym zestawieniu 🙂

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 6

40041601350KSOpowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa
Autor Clive Staples Lewis

Klasyka literatury dziecięcej. Jedna z tych książek, które kojarzą się nam z naszym własnym dzieciństwem i na zawsze zaliczane są do tych ulubionych. Książka opowiada o przygodach czwórki przyjaciół, którzy pewnego dnia odkrywają drzwi w starej szafie, prowadzące do pełnej niespodzianek i niebezpieczeństw krainy nazywanej Narnią.

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 5

9788372789242

Seria Harry Potter
Autor: J.K. Rowling

Harrego Pottera nie trzeba nikomu przedstawiać. Przygody małego czarodzieja kochają zarówno dzieci jak i dorośli. Dzięki tym książkom dzieci mogą spełnić jedne z największych marzeń – mogą czarować. Sukces książek o małym czarodzieju to nie przypadek. J.K. Rowling ma prawdziwy talent do opowiadania wspaniałych historii, tworzenia skomplikowanych postaci i wciągania czytelnika w świat zupełnie magiczny, podszyty nutką tajemniczego i urokliwego Londynu.

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 4

52574700206KSAnaruk, chłopiec z Grenlandii
Autor: Czesław Centkiewicz

Książka przybliża małym czytelnikom kulturę, obyczaje i codzienność Eskimosów, mieszkających na Grenlandii. Poznajemy w niej małego chłopca Anaruka, który na co dzień żyje w trudnych, polarnych warunkach. Pomimo, iż nie jest mu lekko, chłopiec jest pogodny i wesoły.

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 3

9788379833979Seria Zaopiekuj się mną
Autor: Holly Webb

Seria książeczek Zaopiekuj się mną sprzedała się już w wielomilionowym nakładzie na całym świecie. Książeczki opowiadając wspaniałe i barwne historie, które przytrafiły się dzieciom i czworonogom, uczą jednocześnie empatii i zrozumienia uczuć nie tylko ludzi ale także zwierząt.

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 2

9788378859420Cud chłopak
Autor: R. J. Palacio

August nie jest zwykłym chłopcem. Przytrafił mu się jeden zmutowany gen, który sprawił, że jego twarz jest zdeformowana. Teraz idzie do szkoły i będzie musiał się zmierzyć z nieznanym światem, w którym nie brakuje ani zła ani podłości. Jednak jest w nim także dobro i przyjaźń, wspaniałomyślność i współczucie. Tych wszystkich rzeczy wkrótce się dowie i odmieni nie tylko swoje życie, ale także życie innych.

Książki dla dzieci, które rozwijają empatię. Miejsce 1

56075700206KSKubuś Puchatek
Autor: Alan Alexander Milne

Absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa na czytelniczej liście książek, które rozwijają empatię! Dzieci i dorośli kochają Kubusia Puchatka. Ten miś o małym rozumku bardzo często mówi i robi bardzo zabawne rzeczy. Jednak, kiedy uważniej posłuchamy jego słów, zrozumiemy, że bardzo często to, co mówi, jest bardzo mądre i może nauczyć nas nie jak być pluszowym misiem, ale jak być zupełnie prawdziwym, dobrym człowiekiem.