Książki o Stanisławie Lemie. Zestawienie

Zapewne na Wszechświecie 100 lat nie robi wielkiego wrażenia, jednak w naszej ludzkiej perspektywie jest to już niezły kawałek czasu. A upłynięcie wieku od jakiegoś wydarzenia, to już okazja godna miana znaczącej rocznicy! W rozpoczynającym się właśnie roku minie dokładnie 100 lat od narodzin Stanisława Lema. Szykuje się futurologiczno-czytelnicze świętowanie – idealna okazja, by sięgnąć po książki o Stanisławie Lemie. Zestawienie poniżej pomoże Wam zorientować się, jakie tytuły warto wybrać do czytania w roku, który upłynie pod imieniem jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.

Książki o Stanisławie Lemie. Zestawienie

Foto: solaris.lem.pl

Książki o Stanisławie Lemie. Zestawienie

W książkach o Lemie nieznane oblicze geniuszu drzemie! 🙂 Dlatego warto sięgnąć nie tylko po dzieła mistrza, ale także książki o nim samym. W tym zestawieniu podpowiadam Wam tytuły dwóch biografii autora oraz dwóch zbiorów korespondencji, którą wymieniał z równie nieprzeciętnymi, jak on, osobami.

Jeśli trafiliście tutaj w poszukiwaniu prozy Stanisława Lema, książki jego autorstwa znajdziecie w tym miejscu >>

Książki o Stanisławie Lemie. Biografie

Wojciech Orliński Lem. Życie nie z tej ziemi Książki o Stanisławie Lemie. Zestawienie

Lem. Życie nie z tej ziemi

Świetna książka! Dowiedziałem się z niej wielu rzeczy o własnym Ojcu.

Tymi słowami tę biografię podsumował Tomasz Lem. Czy trzeba dodawać coś jeszcze? 😉

Wojciech Orliński przytacza wiele historii i anegdot, które rzucają nowe światło na życie pisarza. Przygląda się temu, co Lem mówił o sobie i konfrontuje to z rzeczywistością. Nie ma tu miejsca na nietykalny pomnik wielkiego pisarza, jest za to obraz niezwykle utalentowanego, ale też sfrustrowanego człowieka, zmagającego się z trudami swoich czasów.

Na marginesie daję Wam znać, że w tym roku pojawi się kolejna książka Wojciecha Orlińskiego poświęcona wybitnemu futurologowi: Lem w PRLNowa biografia będzie oparta o korespondencję pisarza, którą prowadził przez ponad 40 lat. Orliński tym razem ma się skupić także na absurdach życia w Polsce Ludowej, jakich doświadczał Lem. Nie znamy jeszcze jednak daty premiery, miejcie więc oczy otwarte!

Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Ta książka to niecodzienna rozmowa dwóch wyjątkowych Stanisławów. Bereś, prowadząc wywiad z Lemem, tworzy przestrzeń dla wypowiedzi mistrza w wielu ważnych tematach.

Dzięki tej biografii możemy zarówno dowiedzieć się wiele na temat artystycznej drogi Lema, jak i poznać jego spostrzeżenia w kwestiach m.in. politycznych, społecznych i moralnych. 

Dokąd według Lema zmierza świat XXI wieku? Około jedna piąta tego stulecia już za nami, warto więc wrócić do przewidywań pisarza i przekonać się, w ilu kwestiach jego uwagi okazały się celne.

Książki o Stanisławie Lemie. Listy

Sławomir Mrożek Stanisław Lem Listy Lem-Mrożek 1956-1978

Listy Lem-Mrożek 1956-1978

Kiedy dwaj mistrzowie słowa o różnych osobowościach i temperamentach wymieniają ze sobą listy, można śmiało założyć, że nie będzie to przeciętna korespondencja.

Lema i Mrożka łączył nie tylko talent literacki, ale także przyjaźń i wspólne zainteresowania. Pisali ze sobą zarówno o sprawach poważnych, jak i tych przyziemnych (np. o samochodach, które obaj lubili).

Ich listy przyprawione są solidną dawką humoru, ironii i zabawy słowem. Zbiór korespondencji uzupełniają liczne fotografie.

Ewa Lipska Stanisław Lem Tomasz Lem Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy

Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy

Różnił ich wiek (Lem był starszy o 20 lat), płeć, osobowość i temperament. Połączyła ich przyjaźń, zamiłowanie do literatury, dystans do siebie i świata.

Ewa Lipska i Stanisław Lem pisali o zmaganiach z codziennością lat osiemdziesiątych. Mimo trudów życia w PRLu ich korespondencja kipi poczuciem humoru. Dla współczesnego czytelnika jest zaproszeniem do spojrzenia na różne sprawy z perspektywy dwojga niezwykłych twórców.

Czego jeszcze nie przegapić w roku Lema?

Poza czytaniem książek o Lemie, w tym roku warto zwrócić uwagę także na inne przedsięwzięcia związane z twórczością pisarza. W nadchodzących miesiącach czeka nas premiera krótkometrażowej komedii Pokój siódmy, czyli ekranizacji opowiadania Lema pod tym samym tytułem. Po szczegóły odsyłam Was TUTAJ>>

Ale nie tylko kinomaniacy mają z czego się cieszyć! Gracze także mogą świętować stulecie urodzin Lema tak, jak lubią, na rynku pojawi się bowiem Niezwyciężony. Rozgrywka w retrofuturystycznym klimacie przeniesie nas w świat wykreowany w powieści Lema. Więcej informacji o grze znajdziecie TUTAJ>>

A Wy jak planujecie świętować rok Stanisława Lema? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: