Książki warte miliony w domowej biblioteczce to marzenie niejednego czytelnika. W jednym wypadku oznaczałoby to ogromny zbiór najróżniejszych tomów. W drugim zaś można mówić o przypadku, kiedy to kilka pozycji jest wartych naprawdę wielkie pieniądze. I właśnie na takie egzemplarze połasili się pewni sprawcy, którzy dokonali, zdawać by się mogło, niemożliwego. O co chodzi? Koniecznie czytajcie dalej!

Książki warte miliony znikły ze skarbca

Pomysłowość sprawców, w odróżnieniu od czynu, jest godna podziwu. Całą akcję dokładnie zaplanowali, a ze specjalnie strzeżonego skarbca wybierali jedynie te tytułu, które interesowały ich najbardziej. Jak do tego doszło? Być może wzorowali się na słynnym filmie Mission impossible, ponieważ jak jego bohater, opuścili się z sufitu i tą samą drogą również uciekli. Bogatsi o zbiór aż 160 wolumenów. A zadanie nie należało do łatwych, gdyż skarbiec chroni szereg alarmów, a odległość od sufitu do ziemi była bardzo duża.

Na liście zaginionych książek znajdują się prawdziwe arcydzieła, m. in.: De Revolutionibus Orbium Coelestium Mikołaja Kopernika w wydaniu z 1566 roku. Szacowana wartość tej pozycji to kilka milionów złotych. Ponadto zniknęły również dzieła Isaaca Newtona, Leonarda da Vinci czy Galileusza oraz Boska komedia Dantego pochodząca z 1569. Jak właściwie doszło do kradzieży na taką skalę? Otóż wszystkie te książki znajdowały się w magazynie, w londyńskim Heathrow. Złożyło je tam trzech właścicieli, którzy oczekiwali na lot do USA. Owy zbiór miał zostać pokazany w Kalifornii na pięćdziesiątych targach antykwariuszy, którzy chwalą się tam swoimi cennymi zbiorami.

Nie ma wątpliwości, że jeśli nie uda się złapać złodziei, to na ich konta wpłyną pokaźne sumy. Być może nie sprzedadzą owych pozycji kolekcjonerom, ale z pewnością znajdzie się ktoś, kto z chęcią umieści takie książki w domowej biblioteczce.