Literatura obyczajowaZapowiedzi i nowości

Kiedy księżyc jest nisko – 28 kwietnia premiera drugiej powieści Nadii Hashimi

hashimiAutorka bestsellerowej powieści Afgańska perła, Nadia Hashimi odsłania kolejne unikatowe wydarzenia związane z kulturą i mieszkańcami bliskiego wschodu. W Kiedy księżyc jest nisko, bo taki tytuł nosi jej najnowsza opowieść, autorka porusza problem uchodźców uciekających z terenów objętych konfliktami zbrojnymi. Dzieło Nadii Hashimi jest jak dotąd jedną z najgłośniejszych i najczęściej czytanych powieści o uchodźcach. Budzącej olbrzymie zainteresowanie krytyków literackich z całego świata i rekomendowanej przez takich autorów jak Khaled Hosseini (Tysiąc wspaniałych słońc) czy Shilpi Somayi Gowdy (Ukochany syn).

Mahmud, Feriba i ich troje dzieci prowadzą spokojny żywot w Afganistanie. Kochają się i są szczęśliwi, jednak ku przerażeniu wszystkich, w kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzi fundamentalistyczny reżim talibów. Mahmud, człowiek wykształcony stanowi zagrożenie dla nowej władzy, w efekcie czego zostaje pozbawiony życia. Jego żona musi szybko odnaleźć się w ciężkiej dla siebie sytuacji i zatroszczyć się o swoje potomstwo. Postanawia jak wielu Afgańczyków wyruszyć w długą i niebezpieczną drogę na kontynent europejski. Zdobywa nielegalne papiery i pod osłoną nocy rozpoczyna, razem z dziećmi, wyprawę do Anglii, miejsca pobytu rodziny siostry. Feriba przedostaje się do Iranu, aby następnie trafić do Grecji. Niesamowicie zmęczona i na skraju załamania, tutaj także nie może odetchnąć nawet na chwilę.

Europejski obóz dla uchodźców to miejsce kolejnych dramatów z którym musi się zmierzyć Feriba. Na dodatek, jej syn Selim zostaje rozdzielony z rodziną. Zrozpaczona matka staje przed kolejnym dylematem, aby ostatecznie podając niełatwą decyzję o kontynuowania wędrówki bez jednego dziecka. Tymczasem Selim wpada to grupy przestępczej, złożonej z Afgańczyków i siejącej postrach na ulicach europejskich stolic.

Czy Feriba i jej nastoletni syn odnajdą siebie? Czy w Europie będą mieli szansę ponownie poczuć czym jest szczęście i spokój? Dalsze losy tej afgańskiej rodziny poznacie już 28 kwietnia 2016 roku.

Sprawdź książkę „Księżyc jest nisko” w księgarni TaniaKsiazka.pl >