Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019 są już znani, a my chętnie podzielimy się z wami informacjami, kto w tym roku został wyróżniony. Warto tutaj jednak wspomnieć najpierw o samej idei konkursu. Nagrodę Literacką Gdynia ustanowiono z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej, byłej dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jej ideą jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. W związku z tym wyróżnienie to ma stanowić silny i jednocześnie trwały bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w obrębie szeroko pojętej literatury oraz sztuki. Poza tym nagroda ma charakter ogólnopolski i przyznawana jest co roku. Od 2014 roku Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest w 4 kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład literacki na język polski.

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019 – lista zwycięzców

W kategorii poezja nagrodę otrzymała Małgorzata Lebda za tom pt. Sny uckermärkerów. Kapituła tak oto uzasadniła swój wybór: Siłą poetyckiej wyobraźni, siłą poetyckiego języka jest niejednokrotnie unieważnianie granic. Tak właśnie dzieje się w nagrodzonych przez nas wierszach. Co swojskie, przybiera postać niesamowitego. Śnione rozgrywa się w realistycznej scenerii. Śmierć kusi witalnością, a rytuał spotyka się z pierwotnym chaosem.

W kategorii prozy zwyciężyła Zyta Rudzka z książką pt. Krótka wymiana ognia. O tej pozycji podczas wręczania nagrody jurorzy powiedzieli: Narratorka czwartej historii jest najbardziej rześka, ognista, aczkolwiek jej pierwsze słowa brzmią: Tymczasem zrobiłam się stara i stoję na przystanku, głośno mówię do siebie. To budzi niepokój, zaś trudne relacje między matką i córką pogłębiają to wrażenie. Bohaterka organizuje sobie psychoterapię, fantazjuje o własnym pogrzebie.

Poza tym w kategorii eseju wygrała Olga Drenda z pozycją pt. Wyroby. Pomysłowość wokół nas, a za przekład literacki na język polski zwycięzyła Bogusława Sochańska z książką pt. Alfabet.

Finałowa gala jak zawsze odbyła się w Gdyni. Laureaci otrzymali pamiątkowe Kostki Literackie oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019 bez wątpienia zasłużyli na to prestiżowe wyróżnienie. Nie pozostaje nam nic innego, jak serdecznie pogratulować wygranej.

Jesteście ciekawi, kto wygrał w tamtym roku? Zajrzyjcie tutaj. I koniecznie dajcie znać, czy słyszeliście o wyróżnionych książkach!