Wydarzenia literackie

Laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020 to Wojciech Nowicki!

Laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020

Laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został wybrany! W tym roku jury wyróżniło Wojciecha Nowickiego. 

Laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020

Fot. Radosław Jóźwiak, facebook.com/DomLiteratury

Laureat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima w tym roku została wręczona po raz ósmy. Wojciech Nowicki otrzymał statuetkę podczas gali, która zwieńczyła XIV Festiwal Puls Literatury, odbywający się w Łodzi.

Nagroda jest współorganizowana przez Dom Literatury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi. W skład tegorocznego jury weszli: Maciej Świerkocki, Paulina Małochleb, Michał Nogaś i Anna Marchewka.

Wojciech Nowicki został wybrany spośród trojga nominowanych, szansę na zdobycie nagrody w tym roku miały również  Zyta Rudzka oraz Julia Fiedorczuk.

Jury o Wojciechu Nowickim

W czasie gali Paulina Małochleb wygłosiła laudację na temat twórczości Wojciecha Nowickiego, w której – dość przewrotnie – określiła laureata mianem „narratora okrutnego:

Wojciech Nowicki nie jest narratorem czułym, jeśli można odwołać się do tej niezwykle modnej kategorii. Jest opowiadaczem okrutnym, zmuszającym swych czytelników do wysiłku, intelektualnej pracy. Opowiadającym w najdrobniejszych szczegółach, ale też ukrywającym, oszukującym, tworzącym kolejne zasłony. Jego książki opierają się na paradoksie: o tyle bowiem zdzierają zasłonę rzeczywistości, o ile ją pomnażają albo misternie drapują, pokazując czytelnikom, że jest jeszcze coś, co się za nią kryje i wymyka nawet tak sprawnemu oku, jak oko Nowickiego.

Członkini jury odniosła się także do języka Wojciecha Nowickiego, podkreślając jego wyjątkowość na tle współczesnej polszczyzny:

Język Nowickiego zaś zasługuje na laudację osobną, na wielki tekst pochwalny, bo jest to język we współczesnej polszczyźnie wyjątkowy i osobny, wyrobiony, plastyczny, silnie zmetaforyzowany, a jednocześnie maksymalnie komunikatywny.

Całą laudację oraz wystąpienie ubiegłorocznej laureatki Małgorzaty Szejnert możecie obejrzeć tutaj:

 

Festiwal Puls Literatury:
Gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

13 grudnia, 17:00-17:45

Opublikowany przez Dom Literatury w Łodzi Niedziela, 13 grudnia 2020

 

Książki Wojciecha Nowickiego, laureata Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2020  (w tym także głośne Dno Oka. Eseje o fotografii) znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także: