Nagroda Literacka Gdynia 2020

Nagroda Literacka Gdynia 2020 przyznawana jest od 2006 roku za najlepszą książkę, wydaną w roku poprzedzającym wyróżnienie. Ponadto do 2013 roku nagroda była wręczana w trzech kategoriach: proza, poezja i eseistyka. Następnie w 2014 dodano do tego jeszcze przekład literacki na język polski. Tym samym obecnie mamy cztery kategorie, a z roku na rok wyróżnienie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Cel, jaki przyświeca twórcom nagrody, to:

Uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców, co stanowić ma silny i jednocześnie trwały bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w obrębie szeroko pojętej literatury oraz sztuki.

Poza tym warto wspomnieć, że w tym roku o Nagrodę Literacką Gdynia ubiegała się rekordowa liczba tytułów, ponieważ do konkursu zgłoszono aż 537 książek.

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, nominowanych w poszczególnych kategoriach ogłoszono za pomocą mediów społecznościowych oraz strony nagrody.

Nagroda Literacka Gdynia 2020

fot.:nagrodaliterackagdynia.pl

Nagroda Literacka Gdynia 2020 – nominowani w kategorii esej

Nagroda Literacka Gdynia 2020 – nominowani w kategorii poezja

  • Tomasz Bąk – Bailout,
  • Konrad Góra – Kalendarz majów,
  • Monika Lubińska – Nareszcie możemy się zjadać,
  • Marcin Mokry – Świergot,
  • Joanna Oparek – Mocne skóry, białe płótna.

Nagroda Literacka Gdynia 2020 – nominowani w kategorii proza

Nagroda Literacka Gdynia 2020 – nominowani w kategorii przekład

Tym samym tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia poznamy już 28 sierpnia. Uroczysta gala, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy, związana będzie z kolejną już edycją festiwalu Miasto Słowa. Potrwa on od 24 do 30 sierpnia. Tymczasem wszystkim nominowanym życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki.

Koniecznie dajcie nam znać, czy mieliście przyjemność czytać którąś z nominowanych książek.