Laureat Nagrody Bookera 2020 to Douglas Stuart!

W pisarskim i czytelniczym świecie znów zawrzało, wczoraj przyznano bowiem jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Wiele osób czekało na to nazwisko, wreszcie kurtyna opadła – laureat Nagrody Bookera 2020 to Douglas Stuart! Co wiemy o autorze i jego nagrodzonej książce? O tym przeczytacie poniżej!

Laureat Nagrody Bookera 2020 to Douglas Stuart!

Laureat Nagrody Bookera 2020

Douglas Stuart jest pisarzem i  projektantem mody. Ma podwójne, szkocko-amerykańskie obywatelstwo. Urodził się w 1976 roku w Glasgow, studiował w Edynburgu i w Londynie, a w wieku 24 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zaczął karierę projektanta. Pracował między innymi dla Calvina Kleina, Ralpha Laurena i Banana Republic. Co ciekawe, pisanie początkowo było dla niego tylko dodatkowym zajęciem, traktował je bardziej jako formę terapii, a nagrodzona Bookerem książka to debiut (!) Stuarta.

The winner of The 2020 Booker Prize is Douglas Stuart with his debut novel, Shuggie Bain!

Follow this link to watch the winner interview now: https://bbc.in/3kJixOy

Opublikowany przez The Booker Prizes Czwartek, 19 listopada 2020

 Shuggie Bain, czyli wyróżniona książka

Jaką tematykę porusza Shuggie Bain? Akcja powieści toczy się w Glasgow w latach osiemdziesiątych, kiedy upadają zakłady przemysłowe, będące źródłem dochodu dla miasta i okolic. Do tej pory stabilnie żyjąca klasa średnia zostaje w większości pozbawiona perspektyw, wiele rodzin popada w ubóstwo lub mierzy się z dramatami nałogów. I właśnie z uzależnieniem – alkoholizmem matki – zderza się główny bohater, młody chłopak, tytułowy Shuggie.

Stuart w swojej książce opisuje zmagania młodego człowieka, który walczy o przetrwanie rodziny, biorąc na swoje barki opiekę nad matką i domem. Shuggie czuje się wyrzutkiem w świecie, który odrzuca jego matkę i samego chłopaka – bohater jest dręczony w szkole ze względu na swoją homoseksualną orientację.

Autor zawarł w powieści wątki autobiograficzne. Według Stuarta jego książka jest nie tyle opowieścią o uzależnieniu, ile historią niezwykłej miłości syna i matki. Krytycy porównują pisarstwo Szkota do dzieł twórców takich jak David Herbert Lawrence, James Joyce czy Frank McCourt.

Laureat Nagrody Bookera 2020 to Douglas Stuart!

Na ten moment nie ma jeszcze polskiego wydania Shuggiego Baina, zostaje nam więc jedynie czytanie oryginalnej wersji.

Możemy jednak wrócić do  Testamentówksiążki ubiegłorocznej laureatki Nagrody Bookera, Margaret Atwood. Czytaliście już?

Zobacz także: