Nagroda Conrada 2021 - laureatka to Elżbieta Łapczyńska

Lubicie poznawać nazwiska początkujących pisarzy z potencjałem? Sięgacie po książki debiutantów? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Was Nagroda Conrada 2021. Tegoroczna laureatka to Elżbieta Łapczyńska, wyróżniona za Bestiariusz nowohucki.

Nagroda Conrada 2021 - laureatka to Elżbieta Łapczyńska

Nagroda Conrada 2021 – laureatka

Elżbieta Łapczyńska otrzymała Nagrodę Conrada 2021 podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w niedzielę, 24 października 2021 r.

Zwycięska debiutantka dostała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. O przyznaniu nagrody zdecydowali członkowie kapituły oraz czytelnicy, poprzez udział w głosowaniu.

📢 Elżbieta Łapczyńska, autorka wydanego przez Biuro Literackie Bestiariusza nowohuckiego, została laureatką Nagrody…

Opublikowany przez Conrad Festival Niedziela, 24 października 2021

 

Nagroda Conrada, wręczana w trakcie krakowskiego Festiwalu Conrada, ma na celu wspieranie autorów rozpoczynających karierę pisarską. W tym roku przyznano ją po raz siódmy.

W tegorocznej kapitule zasiedli: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Nagroda Conrada 2021 - laureatka Elżbieta Łapczyńska Bestiariusz nowohucki

Bestiariusz nowohucki – Elżbieta Łapczyńska (Wydawnictwo Biuro Literackie)

Nagrodzony Bestiariusz nowohucki Elżbieta Łapczyńskiej to gratka dla fanów realizmu magicznego. Oniryczna opowieść zanurzona jest w surrealistycznej rzeczywistości Nowej Huty lat pięćdziesiątych XX wieku:

Czytelnik ma okazję śledzić „nowego człowieka”, produkt, który się nie udał i jest zwyczajnie zepsuty. Na historię składa się wiele wątków, a wśród bohaterów można spotkać jadaczkę arszeniku, proroka, który czyta z oparów wielkich pieców, oraz człowieka pozbawionego twarzy.

Losy wszystkich połączy jedna postać: doktor Szpigiel, który jednocześnie wprowadzi trudny do uchwycenia chaos. Odbiorca przyjrzy się więc dziwacznemu światu, zaskakującej metafizyce i na własne oczy zobaczy, jak brutalna może być praca. Na pewno zwróci też uwagę na rolę kobiecych postaci, które mimo utopijnych założeń systemu, zostały w nim zepchnięte na margines.

fragment opisu książki od wydawcy

Nagrodzoną książkę znajdziecie pod tym linkiem: Bestiariusz nowohucki >>

Zobacz także: