Nagroda Wielkigo Kalibru 2018. Tylko umarli wiedzą w TaniaKsiążka.pl

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu ogłoszono zwycięzcę najważniejszej polskiej nagrody dla twórców gatunku. Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 została wręczona Ryszardowi Ćwirlejowi. Jego powieść Tylko umarli wiedzą została uznana za najlepszą powieść kryminalną 2017 roku!

Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 dla Ryszarda Ćwirleja

Nagroda Wielkiego Kalibru  została przyznana po raz pierwszy w 2004 roku. Wręcza ją Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji Trup w szafie oraz Instytut Książki. To wyróżnienie za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną opublikowaną w ubiegłym roku.

Przewodniczący kapituły przyznającej tegoroczną nagrodę – prof. Zbigniew Mikołejko powiedział, że jury nagrodziło Ryszarda Ćwirleja za to, że jego książka Tylko umarli wiedzą najlepiej – spośród innych nominowanych powieści – spełnia formułę tradycyjnej powieści kryminalnej. Autor w mistrzowski sposób pokazał w niej, jak w szarym człowieku rodzi się zło i przemoc.

Ryszard Ćwirlej dostał też Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2018. Co roku przyznawana jest też Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W tym roku jej laureatem został islandzki pisarz Arnaldur Indrioason.

Tylko umarli wiedzą – najlepsza powieść kryminalna 2017 roku

Tylko umarli wiedzą

To druga część, po Tam ci będzie lepiej serii o Antonim Fischerze, poznańskim policjancie.

Akcja powieści toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym, w 1932 roku w Schneidemuml, dzisiejszej Pile. W mieście dochodzi do morderstwa znanego działacza komunistycznego. Kapitan Carl Aschmutat musi jak najszybciej rozwiązać sprawę, bo do miasta ma przyjechać Adolf Hilter – ówczesny kandydat na kanclerza.

W rozwiązaniu pozornie prostej zagadki pomaga mu dawny przyjaciel – Antoni Fischer.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2018 – inni nominowani

Do finału Nagrody Wielkiego Kalibru 2018  w sumie nominowano 7 powieści kryminalnych. Po za Tylko umarli wiedzą były to:

Czy czytaliście nagrodzoną Wielkim Kalibrem 2018 książkę? Jeżeli jeszcze nie mieliście jej w rękach, to Tylko umarli wiedzą znajdziecie tu.  Czy też uważacie ją za najlepszy kryminał zeszłego roku?

Powiązane: Trzy najlepsze powieści Ryszarda Ćwirleja