Lirogon Cecelia Ahern

Lirogon to historia, która przypomina nam, co tak naprawdę jest w życiu istotne. Opowiada o rodzeniu się subtelnej, czystej miłości, o tym, jak ważne jest być sobą, nawet jeśli współczesny świat nie docenia naturalnych, delikatnych ludzi. Najnowsza książka Cecelii Ahern, autorki bestsellerowej Love, rosie, urzeka i chwyta za serce!

Lirogona mogła napisać tylko kobieta, a jeśli tak ma wyglądać literatura dla kobiet, to ja kupuję ją w całości! Cecelia Ahern przywraca mi wiarę w to, że można stworzyć mądrą i piękną książkę, wpisującą się w nurt popularnych kobiecych lektur, która nie skręca w stronę tanich romansów, sentymentalnych powieści czy erotyków.

Lirogon pokazuje Czytelnikowi, w jaki sposób odnaleźć swoje dzikie, nieskrępowane serce w świecie owładniętym przez media, Internet, dążenie do sławy i pieniędzy. Odpowiada też na pytanie, jak w tej rzeczywistości pozostać blisko tego, co prawdziwe i naturalne.

Lirogon – kobieta ptak

Laura posiada niezwykły dar – potrafi naśladować absolutnie wszystkie dźwięki otaczającego ją świata. Na tym jej wyjątkowość się nie kończy. Laura całe życie spędziła w ukryciu, w leśnej chatce zagubionej gdzieś na wzgórzu. Właściwie tylko babcia, matka oraz ojciec wiedzieli jej istnieniu. Dziewczyna dorastała w otoczeniu natury, szczęśliwa i kochana przez dwie, silne kobiety, które wolały ukryć ją przed nienawistnymi spojrzeniami ludzi.

Niespodziewanie jednak w pustelni Laury pojawia się ekipa filmowa, kręcąca dokument o życiu jej ojca i stryja. Producentka Bo, kamerzystka Rachel oraz dźwiękowiec Solomon odkrywają niespotykany talent dziewczyny i postanawiają pokazać go całemu światu. Laura bierze udział w telewizyjnym programie, w błyskawiczny sposób stając się rozpoznawalną celebrytką. Jej życie zmienia się diametralnie, ale współczesny świat bardziej niż fascynuje, onieśmiela i przytłacza wychowaną w odosobnieniu Laurę.

Na dodatek, jakby tego było mało, dziewczyna zaczyna doświadczać nieznanych dotąd uczuć, w tym miłości do mężczyzny, który jako jedyny zdaje się czytać w duszy dwudziestosześciolatki, dobrze rozumiejąc istotę jej niespotykanych zdolności. To on jako pierwszy nazywa ją Lirogonem – ptakiem, o cudownym głosie i delikatnej naturze.

Lirogon – zapomniany świat niepopularnych wartości

Lektura Lirogona uświadomiła mi, jak ogromną wrażliwością cechuje się Cecelia Ahern. Autorka powieści to świetna obserwatorka dzisiejszego świata, która opisuje go takim, jakim jest w istocie, bez zbędnej przesady, której można by się było spodziewać po przedstawianiu kulisów pracy programów rozrywkowych. Daleko jej od bycia surowym krytykiem rzeczywistości, w której o dalszym życiu człowieka decyduje liczba wyświetleń występów na youtubie.

Ahern skupia się raczej na budowaniu kontrastu, jakim wobec tego szaleństwa jest postać Laury – do bólu niewspółczesnej dziewczyny, zanurzonej w świecie dźwięków, odczuwającej otoczenie w sposób, o którym my już dawno zapomnieliśmy. Lirogon roztacza wokół siebie jakiś czar, wykraczający daleko poza karty tej powieści, mający wpływ nie tylko na innych bohaterów książki, ale także na Czytelnika.

Lirogon – poczuć, doświadczyć, dać się poruszyć

Wielką siłą Lirogona jest sposób, w jaki Ahern przedstawia relacje międzyludzkie. Autorka wprowadza odbiorcę w świat subtelnych znaków oraz cichych poruszeń, których istnienie jest dla postaci ledwo zauważalne, a ma istotny wpływ na kształtowanie się ich stosunków. To, co odbywa się poza świadomością, ma bowiem największe znaczenie dla podejmowanych decyzji i wypowiadanych słów.

Laura uczy spotkanych na swojej drodze ludzi, co to znaczy być autentycznym i wiernym sobie. Dzięki niej, każdy z bohaterów rodzi się na nowo. Świat intuicji i natury wygrywa, chociaż walka ze skomercjalizowaną rzeczywistością przyniesie swoje ofiary. Ahern nie jest naiwna i naiwności nie wymaga też od swoich Czytelników.

Komu mogę polecić Lirogona? Przede wszystkim Czytelniczkom, które szukają ciekawej i poruszającej historii, z miłością w tle. Najnowsza książka Cecelii Ahern to kawałek dobrej i nieprzesadzonej kobiecej prozy. Nie będziecie zawiedzione!

Kup książkę Lirogon Cecelii Ahern w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

 

 

 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
9.5/10

Fragment recenzji

Wielką siłą Lirogona jest sposób, w jaki Ahern przedstawia relacje międzyludzkie. Autorka wprowadza odbiorcę w świat subtelnych znaków oraz cichych poruszeń, których istnienie jest dla postaci ledwo zauważalne, a ma istotny wpływ na kształtowanie się ich stosunków. To, co odbywa się poza świadomością, ma bowiem największe znaczenie dla podejmowanych decyzji i wypowiadanych słów.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)