Wydarzenia literackie

Literaccy Patroni Roku 2022: Konopnicka, Wybicki, Mackiewicz i Romantyzm Polski

Literaccy Patroni Roku 2022: Konopnicka, Wybicki, Mackiewicz i Romantyzm Polski

Co roku Sejm RP wybiera postaci, które zapisały się w historii polityki i kultury i przypisuje im honorowy tytuł Patronów Roku. Rok 2021 należał do Stanisława Lema, Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Już wiemy, że 2022 rok będzie nie tylko rokiem Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego i Józefa Mackiewicza – decyzje Sejm podjął w październiku. Ale też, jak postanowiono podczas posiedzenia z 17 listopada, Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Literaccy Patroni Roku 2022: Konopnicka, Wybicki, Mackiewicz i Romantyzm Polski

Literaccy Patroni Roku 2022

2022 – Rokiem Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego i Józefa Mackiewicza

W przyszłym roku będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Dlatego Sejm uznał, że warto, by pisarka została patronką 2022 roku.

W tekście uchwały możemy przeczytać, że:

Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu.

W 2022 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Józefa Wybickiego, oraz może mniej okrągła, ale nadal: 225. rocznicę powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, którą znamy jako Mazurek Dąbrowskiego, hymn polski.

Patronem roku 2022 będzie też pisarz i publicysta Józef Mackiewicz. Będziemy obchodzić 120. rocznicę jego urodzin. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że:

wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, oraz uniwersalne wartości jego prozy literackiej.

2022 – Rokiem Romantyzmu Polskiego

W przyszłym roku mija 200 lat od publikacji Romantyczności Adama Mickiewicza, którą uważa się na pierwszy manifest romantyzmu w historii polskiej literatury. Ta rocznica zdaniem Sejmu (który jednogłośnie przyjął ustawę) to:

dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele.

Pozostali patroni 2022 roku

Obok postaci, które zapisały się na kartach historii literatury, do patronów 2022 dołączyli też:

  • Maria Grzegorzewska – twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce,
  • Wanda Rutkiewicz – wybitna himalaistka,
  • Ignacy Łukasiewicz – twórca światowego przemysły naftowego.

Sprawdź też: