Literacka Nagroda Nike 2019 - siedmioro nominowanych
Właśnie trwają Warszawskie Targi Książki. Tradycyjnie już podczas pierwszego dnia tej wielkiej książkowej imprezy (23 maja) poznaliśmy nazwiska 20 autorów, którzy mają szansę na zdobycie Literackiej Nagrody Nike 2019. To zdaniem jury najlepsze książki polskich autorów, które zostały wydane w zeszłym roku. Wśród nich są tomiki poetyckie, poemat prozą, powieści, eseje, reportaże, biografie oraz obszerna naukowa monografia.

Literacka Nagroda Nike 2019 - nominacje

Przypomnę jeszcze, że samą nagrodę przyznaje się od 1997 roku, a jej fundatorami są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory. W tym roku o tym, kto zostanie laureatem, zdecyduje Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).

Literacka Nagroda Nike 2019 – nominacje

Eseje:

Biografie:

Reportaże:

Poezja i poemat:

  • Aneta Kamińska – Autoportret z martwą naturą. Ostatnie wiersze Nazara Honczara, WBPiCAK, Poznań
  • Piotr Matywiecki – Do czasu, Wydawnictwo Literackie, Kraków
  • Marta Podgórnik – Mordercze ballady, Biuro Literackie, Kraków
  • Dorota Masłowska – Inni ludzie, Wydawnictwo Literackie, Kraków (poemat prozą)

Powieści:

Monografia:

We wrześniu z powyższych dwudziestu książek Jury Konkursu wybierze autorów, którzy znajdą się w ścisłym finale. Z kolei o tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2019, dowiemy się w pierwszą niedzielę października. W zeszłym roku wyróżniono Marcina Wichę i jego bardzo osobisty esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem.