Literatura obozowa – zapowiedzi styczniowe

Literatura obozowa i wojenna od długiego już czasu cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników. Wydawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom czytelników i wydają coraz to nowsze publikacje w tym temacie. Po sukcesie takich książek jak Kołysanka z Auschwitz i Tatuażysta z Auschwitz w styczniu znów możemy liczyć na nowości w tej kategorii. Zerknijcie sami: literatura obozowa – zapowiedzi styczniowe

Nowości w literaturze wojennej

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Podróż Cilki Heather Morris

Historia młodziutkiej Cilki, zesłanej po wyzwoleniu na Sybir. Opowieść o cierpieniu i odwadze.

Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz, dziewiętnastoletnia Cilka Klein zobaczyła żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety – została skarżona przez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w głębi Związku Radzieckiego, na Syberii. Tak zaczyna się długa, bolesna podróż Cilki.

Premiera 15 stycznia

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Położna z Auschwitz Magdalena Knedler

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć. W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją.

Premiera 15 stycznia

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Stacja końcowa Auschwitz Eddy de Wind

Jest rok 1942, żydowski doktor Eddy de Wind pracuje jako wolontariusz w Westerbork, obozie przejściowym we wschodniej części Holandii. Tutaj spotyka młodą żydowską pielęgniarkę – Friedel. Zakochują się w sobie i biorą w obozie ślub. W 1943 roku zostają przetransportowani do Auschwitz. Tam zostają rozdzieleni: Eddy trafia do baraku numer 9, Friedel do baraku 10, w którym przeprowadzane są medyczne eksperymenty. Kiedy Rosjanie zbliżają się do Auschwitz w końcówce roku 1944, naziści rozpoczynają zacieranie śladów, a więźniowie wyruszają w głąb Niemiec w marszu śmierci.

Premiera 15 stycznia

To jeszcze nie wszystko

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Ostatni sprawiedliwi Anna Piątkowska

Prawdziwe wspomnienia, emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę. Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością. Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Jedzenie, które dostaje od nazistów, zamiast dla królików trafia do ludzi… Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Premiera 15 stycznia

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych Andrea Pitzer

Nie trafiłeś tu z wyroku sądu i nie znasz daty końca swej kary. Nie posiadasz żadnych praw. Głodujesz, jeśli oni tak zadecydują. Pracujesz, kiedy ci każą. Umierasz na ich rozkaz. Historia obozów koncentracyjnych nie zaczyna się wraz z nastaniem ideologii nazistowskiej i nie kończy się wyzwoleniem Auschwitz. Pierwszy obóz powstaje poza Europą, gdy Adolf Hitler ma zaledwie siedem lat. Kolejne pojawiają się na sześciu kontynentach, w niemal każdym kraju. Od ponad 100 lat nie nastał moment, w którym mapa świata byłaby od nich całkowicie wolna. Dziś nadal działają…

Premiera 15 stycznia

Kup książkę na www.taniaksiazka.pl >> Ucieczka z Auschwitz Pogożew Andriej

W listopadzie 1942 roku siedemdziesięciu żołnierzy Armii Czerwonej zorganizowało ucieczkę z obozu Auschwitz. Wśród nich znajdował się więzień numer 1418, Andriej Pogożew. Wraz z 20 tysiącami innych radzieckich żołnierzy został wysłany do Auschwitz. Rok później żyło zaledwie stu z nich. We wstrząsającej relacji  opisuje życie i śmierć w obozie – choroby i niedożywienie, przerażające warunki i okrucieństwa, które zabiły  jego towarzyszy.
Ta opowieść jest tym bardziej wyjątkowa, że Andriej Pogożew wziął udział w jednej z nielicznych udanych ucieczek z obozu. Dwadzieścia lat później więzień numer 1418 złożył zeznania przeciwko strażnikom z Auschwitz przed frankfurckim sądem.

Premiera 15 stycznia

Literatura obozowa – jest w czym wybierać

Ja sama jestem fanką literatury wojennej, obozowej. Od zawsze ciągnie mnie do takiej literatury, do książek, które poruszają tematykę wojenna, opisują obozową rzeczywistość. Jednak takich książek, nie da przeczytać się zbyt wiele, ponieważ okrucieństwa jakie opisują są ogromne i tak bardzo trudno jest je pojąć. Ja na pewno sięgnę po co najmniej dwie książki z tego zostawienia. A jak będzie u was?