maria czubaszke cp2Maria Czubaszek (ur. 9 sierpnia 1939 r. w Warszawie) nie żyje, miała 76 lat. Dziennikarka, pisarka, autorka tekstów satyrycznych i felietonistka odeszła 12 maja.

Studiowała dziennikarstwo oraz filologię angielską na Uniwersytecie w Warszawie. Pracę w radiu rozpoczęła w roku 1960, ale sławę i rozpoznawalność zdobyła dopiero dzięki współpracy z III Programem Polskiego Radia. Na antenie radiowej Trójki nadawano audycje z tekstami satyrycznymi, których autorką była właśnie Maria Czubaszek. Wśród artystów, którzy prezentowali jej teksty wymienić można takie sławy jak Irena Kwiatkowska i Bohdan Łazuka. Sama także prowadziła audycje radiowe Bieg przez plotki oraz stworzyła słuchowiska Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia, Serwus, jestem nerwus.

Oprócz dziennikarstwa, Maria Czubaszek zajmowała się pisaniem tekstów do piosenek. Lista muzyków, którzy korzystali z jej usług jest bardzo imponująca, znaleźli się na niej np. Ryszard Rynkowski, Grzegorz Markowski, Ewa Bem, Alibabki, Trubadurzy, VOX. Była ona również współtwórczynią scenariuszy do wielu popularnych polskich seriali (Psie serce, Na Wspólnej, Brzydula). Maria Czubaszek sama także grała na scenie, od 2010 roku wcielała się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens, jednej z bohaterek improwizowanego serialu Spadkobiercy.

Maria Czubaszek to również pisarka i współautorka bestsellerowych książek. Razem z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem napisała Każdy szczyt ma swój Czubaszek i Boks na Ptaku. Z kolei sama jest autorką książek Dzień dobry, jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady oraz zapowiedzianej na 18 maja Nienachalna z urody.

czubaszek cp

W 2009 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.