Martynka

Seria Martynka to książki, które przedstawiają dzieciństwo pełne wyobraźni, beztroskiej zabawy i przygód. Dzieciństwo, które jest coraz bardziej obce współczesnym klikulatkom. Lektura tych historii to piękna podróż do świata rozwianych przez wiatr włosów, opalonych buzi i czasu spędzanego bez nadzoru zatroskanych rodziców.

Martynka jest sympatyczną kilkulatką, ma piękne blond włoski i często nosi sandałki. Jej dzieciństwo jest szczęśliwe, wypełnione przyjaciółmi i z pozoru zwyczajnymi wydarzeniami, które przefiltrowane przez umysł dziecka, stają się niesamowitymi przygodami.

Martynka poznaje nowych kolegów, chodzi do szkoły, na wycieczki. Kręci się na karuzelach w wesołym miasteczku, opiekuje zwierzątkami, bawi w teatr i spotyka czarownicę. Ta dziewczynka nie ma czasu na nudę – świat czeka przecież, by odkryć wszystkie jego tajemnice. Wejść na drzewo, zmoczyć się w deszczu, ubłocić dłonie – czy może być coś ważniejszego od tych doświadczeń?

Ilustracje tworzą własną opowieść

Do książek o Martynce podeszłam ze wzruszeniem. Ta bohaterka zawładnęła bowiem moją wyobraźnią w dzieciństwie i do tej pory pozostaję pod jej wpływem. Ale to wrażenie nie byłoby tak silne, gdyby nie fenomenalne ilustracje Marcela Marliera.

Nie znam drugiego ilustratora, który tak dobrze oddawałby istotę kilku pierwszych lat życia człowieka. Jego postacie mają niesamowicie realistyczną mimikę, przyjmują naturalne pozy i są po prostu piękne! Wszystko podkreślają dodatkowo pastelowe kolory oraz miękka kreska.

Martynka – seria dla dzieci od 4 lat, także do samodzielnego czytania!

Książki o Martynce można czytać dzieciom już od 4 roku życia. Szczególnie polecam tytuły Martynka. Małe historie na lepszy humor, Martynka. Małe historie na spokojny sen oraz Martynka. Małe historie o przyjaźni. Te opowieści świetnie nadają się do wspólnej lektury, na przykład wieczorem lub gdy maluchom doskwiera nuda. To ważne, bo przygody Martynki są bardzo inspirujące – po kilku opowiadaniach, ma się nieodpartą ochotę wyjść z domu, spotkać z przyjacielem i odkryć uroki zwykłych miejsc i codziennych wydarzeń.

Dla nieco starszych dzieci seria Martynka nada się także jako książki do samodzielnego czytania. Przejrzysta czcionka, krótkie rozdziały, a ponadto mnóstwo obrazków zachęcą młodego człowieka do lektury. Na korzyść działa również nieco pomniejszony format, miękka, wygodna okładka oraz przyjemne w dotyku strony. Te małe elementy są bardzo istotne z perspektywy dziecka, dla którego czytanie to jeszcze spory wysiłek.

Wszystkie książki z serii Martynka kupicie tutaj >>

Martynka - sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 9/10
  Jak mocno książki mnie wciągnęły? - 9/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam ilustracje? - 10/10
9.4/10