Ciekawostki o książkach

Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach. Zobacz zabytkowy pałac!

Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach już otwarte!

Czy pamiętacie o tym, że trwający rok upływa pod patronatem nie tylko urodzonego wiek temu Stanisława Lema, ale także starszego od niego o 100 lat Cypriana Norwida? Dwusetną rocznicę urodzin jednego z najważniejszych polskich poetów XIX wieku uczczono w Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach koło Wyszkowa. Instytucja z siedzibą w zabytkowym pałacu to nowy punkt na kulturalnej mapie Polski.

Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach już otwarte!

Otwarcie Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach

Muzeum Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach powołała do funkcjonowania Rada Powiatu w Wyszkowie i Rada Gminy Zabrodzie na mocy uchwały z 25 sierpnia 2021 r.

Współtwórcą instytucji jest także Fundacja Museion Norwid, która od wielu lat starała się o stworzenie miejsca poświęconego poecie. Muzeum rozpoczęło swoją działalność 15 września 2021 r.

200. rocznica urodzin Norwida i współpraca z MKDNiS

W czasie obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Norwida w nowopowstałym muzeum podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przy prowadzeniu placówki.

Podpisy złożyli: wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał oraz Prezes fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił wartość twórczości Norwida we współczesnych czasach:

Przesłanie Norwida, mówiące o tym, że piękno musi być związane z dobrem, jest przesłaniem współczesnym, przesłaniem dla współczesnej kultury, ponieważ współczesna kultura ma kłopot z relatywizacją wartości, z odchodzeniem od myślenia o wartościach. Norwid, tak nowoczesny przecież twórca i wciąż współcześnie bardzo ważny, mówił o tym bardzo twardo. Tak samo twardo mówił o obowiązkach wobec ojczyzny, wobec wspólnoty.*

Opublikowany przez Adam Pietrzak – Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Poniedziałek, 27 września 2021

Pałac w Dębinkach

Dlaczego to właśnie w tym miejscu utworzono Muzeum Norwida?

Pałac ma bogatą, kilkusetletnią historię, związaną m.in. z postacią XIX-wiecznego poety: to właśnie w Dębinkach po śmierci rodziców wychowywał się młody Cyprian. Okazały dwór należał do drugiego męża babki Norwida, Ksawerego Dybowskiego, który stał się prawnym opiekunem rodzeństwa Norwidów w 1835 r.

Cyprian wielokrotnie wracał do Dębinek z Warszawy, gdy był już uczniem, a także wspominał i rysował pałac, przebywając na emigracji.

Obecnie w pałacu prowadzone będą prace renowacyjne. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb muzealnych.

Jeśli chcecie wirtualnie zajrzeć do przepięknego zabytku, obejrzycie krótki film nakręcony przy podpisaniu deklaracji poparcia idei utworzenia muzeum Cypriana Norwida:

A jeśli macie ochotę odświeżyć sobie twórczość Cypriana Kamila Norwida, dzieła wybitnego poety znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Zobacz także:

*Źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/muzeum-cypriana-norwida-w-debinkach-bedzie-wspolprowadzone-przez-mkdnis