Nagroda Literacka Gdynia 2020 — laureaci
28 sierpnia poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2020. Kostki Literackie zostały przyznane już 15 raz. W tym roku na zdobyli je: Urszula Zajączkowska, Tomasz Bąk, Dorota Kotas i Piotr Sommer. Nagrodzie, tak jak w poprzednich latach, towarzyszył festiwal Miasto Słowa.
Za nami jubileuszowa, 15. edycja Nagrody Literackiej Gdynia. Nazwiska laureatów poznaliśmy podczas transmitowanej online gali w Muzeum Emigracji. Jeżeli ktoś z Was był w tym czasie na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, to być może miał okazję, żeby transmisję z ogłoszenia wyników obejrzeć na specjalnie przygotowanym wielkim ekranie. Przed jury stało bardzo trudne zadanie, bo do jubileuszowej edycji nagrody zgłoszono aż 537 książek.
Nagroda Literacka Gdynia 2020 — laureaci
Spośród 20 nominowanych twórców (o nominacjach pisaliśmy w tym artykule) Kapitule pod przewodnictwem prof. Agaty Bielik-Robson udało się wybrać 4 laureatów, po jednym z każdej konkursowej kategorii. Każdy z nich otrzymał pamiątkową statuetkę, Kostkę Literacką, oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.
Eseistyka: Urszula Zajączkowska za zbiór Patyki, badyle
Autorka jest botaniczką i artystka wizualną. Jej Patyki, badyle są o podążaniu ścieżką natury. Zaczepia nie tylko o poetykę, ale też o fizykę, matematykę i filozofię. To opowieści pełne czułości do roślin i życia. Zajączkowska nie postrzega roślin jako tła naszego życia, ozdoby czy żywności. Dla niej to świat niezależnych, niezwykle wrażliwych istot starszych od pierwszych ssaków.
Poezja: Tomasz Bąk za tomik Bailout
Pieniądz (energia działająca nieustannie jako entelechia) to coś w rodzaju złośliwej parodii ruchu samego życia i czasu. Poemat postpoetycki „Bailout” nie przynosi wprawdzie ogólnej krytyki pieniężnego rozumu, obraca się jednak z rozmachem w środowisku naturalnym współczesnych machinacji systemu, z jego globalnie panującą inżynierią finansową (derywaty, sekurytyzacja), która przesądza o tym, jak z dnia na dzień żyjemy, ty i ja; jak wiąże koniec z końcem Tomasz Bąk (a żyjemy i wiążemy te końce jak „człowiek-pizda”, mówiąc inaczej: „chujowo”). Kryzys 2007–2010, okolicznościowa pobudka utworu, wywołuje szereg „wstrząsów wtórnych” – reperkusji, spostrzeżeń i refleksji, które przybliżają „obłędny taniec alchemicznych upiorów” (jak ruch w interesie samego pieniądza widział Marks). Ale wydźwięk całości nie jest rozpaczliwy. Słychać „Preguntando caminamos” zapatystów; pada słowo na rzecz bezwarunkowego dochodu podstawowego; tu i ówdzie pojawiają się inne zajawki niezupełnie niemożliwych nadziei.
~Andrzej Sosnowski; cytat z opsiu wydawcy
Proza: Dorota Kotas za powieść Pustostany
Autorka w swojej książce przenosi czytelników do rzeczywistości na poły magicznej. Zabiera w surrealistyczną opowieść o życiu, śmierci i mieszkaniu w Warszawie, w domu z widokiem na kulę ziemską.
Przekład: Piotr Sommer za przekład Co robisz na naszej ulicy Charlesa Reznikoffa
Piotr Sommer nad tłumaczeniem zbiory wierszy Co robisz na naszej ulicy pracował od niemal trzydziestu lat. Sam też jest poetą.
Organizerem Nagrody Literackiej Gdynia jest Miasto Gdynia. Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po książki laureatów.